Středa 19. června 2024, svátek má Leoš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Truhlář Krpálek ovládl svět

Česko

PRAHA České judo má nový hit. Je jím Lukáš Krpálek, ještě mu není osmnáct a na dvou po sobě jdoucích akcích, juniorském mistrovství Evropy ve Varšavě a mistrovství světa v Bangkoku, zlikvidoval všechny soupeře. Dohromady vyhrál deset zápasů, z toho devět na ipon čili před časovým limitem!

„To je dělo, jaké jsme tady ještě neměli, ani Jirka Sosna nebyl v jeho věku tak dobrý,“ rozplýval se po návratu z Thajska šéf českého juda Vladimír Bárta a vzpomněl na posledního slavného reprezentanta, mistra Evropy z roku 1988 a majitele bronzu z MS v roce 1991.

Zlato z Bangkoku je vpravdě historické, je totiž vůbec první světové v historii českého juda. „Letos jsem si splnil hned dva dětské sny,“ přiznává skromně Krpálek, rodák z Jihlavy, kde jej do tajů chvatů a úchopů zasvětil trenér Pavel Šimáček.

Pere se v kategorii do 100 kilogramů, ale je vysoký a štíhlý. „A úžasně pohyblivý,“ dodává jeho osobní kouč v USK Praha a trenér reprezentace Petr Lacina. „Lukáš je inteligentní monstrum, příroda jej vybavila skvěle. Umí skloubit techniku s taktikou a výtečnou kondicí. Podle toho, jak „vyčistil“ mistrovství Evropy, patřil v Bangkoku k favoritům. Mohl by prohrát jen vlastní nervozitou, ale zvládl to a všechny soupeře s přehledem zdrtil,“ přibližuje.

Chválu na talentovaného mladíka pěje také svazový šéftrenér Michal Vachun.

„Lukášova cesta šampionátem měla velký ohlas v japonské televizi. Japoncům se líbilo, že nejde o uřvaného Evropana, ale o plachého chlapce, který tak ctí tradice juda. Rádi asi nebyli, protože Lukáš v semifinále zařízl jejich borce, přesto jej označili za jednu ze dvou největších osobností šampionátu,“ líčí.

Za titul mistra světa Krpálek obdržel od mezinárodní federace 2000 dolarů, od českého svazu za zlato z ME čtyřicet a z MS šedesát tisíc korun. Za co peníze utratí? „O tom jsem ještě nepřemýšlel, vždyť jsem tady pátý den,“ usmívá se judista, který už rok žije v Praze na internátě a učí se truhlářem. „Mamka se zprvu bála, ale už je v klidu.“ Judo namísto karate Je velkým příslibem pro seniorskou reprezentaci, do níž už má nakročeno. „Letos Lukáš porazil tři olympioniky včetně Poláka Matyaszka, pátého z Pekingu,“ podotkne trenér Lacina.

A jak vlastně došlo k tomu, že se kluk z Jihlavy rozhodl pro judo? „Bylo mi šest, bráchovi devět a rozhodli jsme se, že budeme dělat karate. A když nám po měsíci řekli, že to, co trénujeme, je judo, už jsme nechtěli měnit,“ směje se.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!