Čtvrtek 22. února 2024, svátek má Petr
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Tunel i křižovatky. Stíhaný náměstek z kauzy TSK za ně žádal miliony, řekla policie

Česko

  13:57
PRAHA - Technická správa komunikací plánovala v Těšnovském tunelu rozsáhlou modernizaci značení, kamer a čidel na měření škodlivin. Jednalo se o dohromady o pět zakázek v hodnotě 800 milionů. „Zakázku za 101 milionů nakonec získala společnost Eltodo,“ informoval web Českého rozhlasu. Policie však oznámila, že tak TSK učinila nezákonně. Náměstek Ladislav Pivec si údajně řekl o miliony, aby firma tendr vyhrála. V kauze na dodávku telematického dohledového systému za zhruba 180 milionů korun figuruje i jeden z manažerů firmy.

Náměstek ředitele TSK Ladislav Pivec. foto: ČTK

Firma AŽD Praha, významný dodavatel a výrobce zabezpečovací, telekomunikační a informační techniky se zaměřením na kolejovou a silniční dopravu, „v údajně zmanipulované soutěži zase vyhrála tendr na připojení křižovatek,“ napsal web rozhlasu. Tyto křižovatky měly být vybudované na okraji Prahy, a to za 161 milionů korun. Další dvě zakázky na modernizaci získala opět společnosti Eltodo. „Podle kriminalistů opět neprávem,“ dodal zpravodajský web.

Podle zpravodajského serveru Českého rozhlasu společnostem Pivec nabídl, že jim za šestimilionový úplatek, zajistí výhru. Společnosti údajně také vzájemně věděly, které z nich určitý tendr připadne. Tak v tendrech, o které skutečně měly zájem, se ostatní firmy nezúčastnily – tím pádem nesrazily nabídkovou cenu.

Firmy úplatky odmítly

Vítězné společnosti popřely policejní informace o tom, že by jim Pivec nabídl či dal jakýkoli úplatek. Rovněž odmítli podle Českého rozhlasu tvrzení, že se předem o soutěže dělily. AŽD nechtěla situaci jakkoli komentovat. „Vše, co jsme mohli oficiálně sdělit, jsme sdělili,“ citoval jejího tiskového mluvčího Jiřího Dlabaju rozhlas.

Jiné firmy jako například Kapsch TrafficCom Construction & Realization řekli, že skutečně byly policií kvůli kauze kontaktováni, avšak zdůraznily, že žádný zaměstnanec v kauze nebyl obviněn. Ve své tiskové odpovědi rovněž řekli, že v mezinárodním holdingu společnosti Kapsch „platí přísná etická pravidla pro jednání jak v mezifiremní styku, tak i s veřejnou správou.“

Nedostatečný technický popis

Ve zprávě zaslané serveru Lidovky.cz se právník Nadačního fondu proti korupci Miroslav Cák zmiňuje o tom, že výše uvedené zakázky mají hned několik problémů. „Uchazeč, který chtěl podat nabídku, si musel zabezpečit dostatečné informace a zejména oprávnění od dodavatelů stávajícího systému,“ zmínila zpráva.

„Kdo nezná původní systém a nedisponuje technickou dokumentací k němu, nikdy nepodá řádnou nabídku,“ dodal Cák ve zprávě.

Ladislav Pivec podle Českého rozhlasu několikátý den nezvedá telefon a nereaguje na zprávy. V kauze jsou stíháni ještě další dva lidi a jedna právnická osoba. Policie v kauze prošetřuje 30 zakázek a od úterý proběhla policejní razie na nejméně 25 místech v Česku.

Autor: