Sobota 18. května 2024, svátek má Nataša
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Tunel v Podolí se otevře už zítra

Česko

PRAHA Pod Vyšehradem se znovu objeví tramvaje a auta. Poprvé tady budou moci projet ve čtvrtek ráno. Městu se povedlo dokončit opravy tramvajové trati o tři dny dříve, než se původně plánovalo.

„Jsem rád, že i v tak náročných podmínkách, v jakých rekonstrukce Vyšehradského tunelu probíhala, se nám povedlo zkrátit termín výluky,“ řekl pražský radní pro dopravu Radovan Šteiner.

Tunel pod Vyšehradskou skálou se pro vozidla uzavřel v pondělí 3. listopadu a opravy měly původně trvat až do konce tohoto měsíce. Podle Šteinera se rekonstrukci podařilo dokončit ještě před stanoveným termínem především díky noční práci. Opravám přálo i příznivé počasí, hlavně v prvních čtrnácti dnech.

Během rekonstrukce se opravilo přes třicet metrů tramvajové tratě. Silnice a cyklistická stezka získaly nový povrch. Opravě neunikly ani zdejší rozvody plynu a vody. Mimo jiné byly vyčištěny i historické portály tunelu.

Změny na tramvajové trati byly podle radního nezbytné. Plánovaly se už v červenci, ale nakonec se musely kvůli uzavírkám v jiných částech města přesunout až na podzim. Naposledy se vozovka a koleje pod Vyšehradem opravovaly před čtvrtstoletím. V posledních letech museli řidiči tramvají v tomto úseku jezdit maximálně desetikilometrovou rychlostí.

Uzavírka v úseku zastávek Podolská vodárna a Výtoň zkomplikovala denně cestu téměř dvaceti tisícům automobilů, kteří místo musely objíždět, a deseti tisícům cestujících. Kvůli nim byla v úseku zavedena náhradní lodní doprava. Dopravní komplikace nyní postihnou Prahu 7. Příští týden tam má být uzavřena ulice Milady Horákové.

Autor: