Úterý 21. května 2024, svátek má Monika
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Turecký záchod a páření jelenů

Česko

EUROZÓNA

Vítejte v Eurozóně! Každý mluví o Entropě, napsala ve svém blogu místopředsedkyně Evropské komise Margot Wallströmová. „Vítám takové provokativní zobrazení Evropy – je to nové a osvěžující a – navíc – generuje diskusi napříč zeměmi a kulturami. Soudě podle toho, Entropa je úspěch. Ostatně, kolik uměleckých děl spustilo tak širokou diskusi napříč Evropou?“ Toto kritérium mi přijde prázdné. Napadá mě několik jiných, jednodušších děl, která by spustila tutéž diskusi: například z oblasti fekální či sexuální.

Skoro žádný aspekt diskuse o Entropě totiž není evropsky obohacující. Diskutuje se o tom, zda je dílo vtipné. Zda je správné, když si výtvarník Černý dělá legraci z evropských zemí. Zda je správné, že jeho pohled na jednotlivé země posvětila česká vláda (byť nevědouc, že je to jen jeho pohled). Zda měla vláda mystifikaci připustit. Zda se má takové dílo platit z veřejných peněz. Dobrá, ale kde je přínos pro EU? Nejvýrazněji plastika rozběsnila Bulharsko. I pro mě byl největším bulharským zážitkem z dětství turecký záchod. Proto mě tento jev zajímal. Představte si, že tureckému záchodu je věnováno heslo v internetové encyklopedii Wikipedia, a to v češtině, angličtině, němčině, francouzštině, hebrejštině, nizozemštině, čínštině, polštině, portugalštině, slovenštině, švédštině a ruštině.

Česká verze je jedna z nejtupějších: „Turecký záchod je jedním z mnoha druhů záchodů.“ Proč Češi milují úvodní věty? Ve všech ostatních jazycích začíná heslo rovnou definicí. I ve slovenštině! Může za to české školství s tradicí Jana Amose Komenského?

Zaujalo mě, jak komisař Špidla v časopise Týden vysvětlil, proč má EU regulovat páření jelenů, respektive dovoz jelenů sika. „Evropský jelen není schopen před ním ochránit své stádo a sika mu ho prostě oplodní, což evropského jelena postupně vytlačuje,“ řekl český eurokomisař. A tím zanikne jeden živočišný druh, jelen evropský. Co vznikne? Tím se Špidla nezabývá. Ale smysl to dává.

O autorovi| Petr Zavadil zástupce šéfredaktora petr.zavadil@lidovky.cz

Autor:

Rozdáváme tělové mléko Kind od Mádara ZDARMA
Rozdáváme tělové mléko Kind od Mádara ZDARMA

Kosmetiku Mádara určitě od nás už znáte – potkat jste je mohli veletrhu FOR KIDS v Praze nebo také v nedávném v uživatelském testování, kde jsme...