Čtvrtek 1. června 2023, svátek má Laura
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Turów hloubí v česko-polských vztazích hluboký příkop. Spoléhali na naše přátelství, říká expert


Několik desítek aktivistů z Česka, Německa i Polska se sešlo u brány polského hnědouhelného dolu Turów, aby demonstrovali za ukončení těžby. (15. ledna 2022) | foto: Jan PešekMAFRA

Premium Rozhovor
Ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (za KDU-ČSL) zpravila vládu o vývoji ohledně dohody, kde Češi žádají kompenzace. Kompromis se ale stvrdí leda na úrovni premiérů obou zemí. A to může trvat, vysvětluje Vít Dostál, ředitel Asociace pro mezinárodní otázky a expert na polskou zahraniční a vnitřní politiku.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Vyzkoušet 10 dní zdarma

Lidovky.cz: Z českého pohledu jde kolem dolu Turów o relativně omezené dopady na část severních Čech. Z polského pohledu se však zdá, že jde o otázku celonárodní. Vnímá polská vláda spor i jako součást debaty o konci uhelné doby, o nástupu zelené logiky, rychlém útlumu těžby?
Ta záležitost je samozřejmě provázaná i s dalšími věcmi včetně otázky dekarbonizace, ale řekl bych, že ještě významnější je v tuto chvíli vztah Varšavy k institucím Evropské unie. Přiznat pravdu Soudnímu dvoru Evropské unie a Evropské komisi, reagovat na finanční sankci, která je vůči Polsku vyměřená(půl milionu eur denně – pozn. red), je pro ně ještě obtížnější. Polsko má s Unií ještě druhý spor, který se týká disciplinární komory Nejvyššího soudu, kde mají také vyměřenou pokutu. V přemýšlení polské vlády jsou tyto věci propojeny.

Tento text je součástí prémiového obsahu pro předplatitele

Dočtěte článek až do konce

Jako člen navíc:

  • Máte k dispozici více jak 30 000 prémiových textů na Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Získáte přístup ke všem našim novinám a časopisům online a zdarma
  • Přednostně pořídíte vstupenky na koncerty v síti Ticketportal a mnohem více
Máte už aktivní předplatné? Přihlásit se

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!