Neděle 26. května 2024, svátek má Filip
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Za nenávistné výroky o Ukrajincích vězení. Dezinformátoři Čermák a Tušl dostali 6 a 10 měsíců

Česko

  10:51aktualizováno  14:41
Kladenský soud uložil ve středu dvěma obžalovaným tresty vězení za nenávistné výroky o Ukrajincích v nahrávce na sociálních sítích. Tomáše Čermáka odsoudil k šesti měsícům odnětí svobody, Patrika Tušla k deseti měsícům. Rozsudek není pravomocný, muži nicméně zůstávají ve vazbě. Podle soudce Víta Sochovského se oba dopustili hanobení národa i podněcování k nenávisti.

Vyjadřovali se ve veřejně sdíleném videu. Tušl u soudu řekl, že nemá nic proti Ukrajincům obecně, ale odsoudil počínání některých ukrajinských nacionalistů. Za vulgární výrazy ve videu se omluvil. Dodal, že se cítí nevinen, forma videa byla ale nevhodná. Čermák soudci řekl, že udělal chybu a též připustil nevhodnost projevu. Státní zástupce Ondřej Hula novinářům řekl, že jednání obžalovaných považuje za vysoce společensky nebezpečné.

Státní zástupce v obžalobě popsal, že muži letos v srpnu z Netovic na Kladensku na sociálních sítích živě vysílali video, v němž dehonestovali Ukrajince. Například Čermák v jednom z videí, ve kterém s Tušlem vyzvali k protidemonstraci ke shromáždění Ukrajinců, mimo jiné řekl, že „Ukrajinci se tady začínají množit, jedna demonstrace za druhou. Musíme okamžitě začít jednat, jinak půjdeme do hajzlu.“

Státní zástupce je obžaloval z hanobení národa, rasy, etnické nebo jiné skupiny osob a také podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod. V závěrečné řeči Hula uvedl, že obžalovaní hanobili celý ukrajinský národ a vyzývali k násilí a boji. Upozornil na širokou míru šíření nenávisti a snahu o zviditelnění, protože video vidělo několik tisíc lidí a bylo opakovaně sdíleno. Čermákovi, u nějž vidí vyšší sebereflexi, navrhl deset měsíců vězení, Tušlovi 20 měsíců.

Obžalované, kteří byli ve vazbě, přivedla k soudu eskorta. „Každý člověk udělá někdy chybu,“ řekl u soudu Čermák a označil užité výrazy za hranou. „S odstupem času uznávám, že to vhodné není a omlouvám se za to,“ dodal.

Čermák u soudu řekl, že nevěřil tomu, co na nahrávce říká, ale šlo mu o sledovanost. Připustil, že mu na účet přišly desítky stokorunových darů. Tušl řekl, že mu celkem přišlo zhruba deset až 20 tisíc korun. Podle něj šlo o účet jeho malé dcery, jehož číslo zveřejnil na svých sociálních sítí. Z minulosti má dva podmíněné tresty - za krádež a vyhrožování.

V nahrávce padla řada hanlivých a vulgárních výroků označujících Ukrajince za špinavé a podobně. Byly v něm výroky jako „Ať táhnou zpátky do Kyjeva“ nebo „Vždyť to je normálně okupace, co oni tady dělají.“ Obžalovaní také kritizovali to, že Ukrajinci například vlastní drahé mobilní telefony

Nejde o jedinou kauzu, ve které jsou Čermák a Tušl stíhaní. Tušl je podezřelý, že s dalšími dvěma muži nebezpečně vyhrožoval prezidentovi České lékařské komory Milanu Kubkovi v souvislosti s jeho podporou opatření proti šíření koronaviru nebo povinného očkování některých skupin lidí proti covidu-19. Čermák je podezřelý z podpory a propagace terorismu kvůli výzvě k útoku na poslance.

Autoři: ,

Rozdáváme tělové mléko Kind od Mádara ZDARMA
Rozdáváme tělové mléko Kind od Mádara ZDARMA

Kosmetiku Mádara určitě od nás už znáte – potkat jste je mohli veletrhu FOR KIDS v Praze nebo také v nedávném v uživatelském testování, kde jsme...