Úterý 25. června 2024, svátek má Ivan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Tutanchamon byl nejspíš dítětem dvou sourozenců

Česko

KÁHIRA Krásná Nefertiti nebyla matkou egyptského faraona Tutanchamona. Vyloučila to studie egyptských vědců, jejíž výsledky oznámil včera na tiskové konferenci v Káhiře šéf egyptské Nejvyšší rady pro památky Zahí Havás. Výzkum, jehož součástí byly testy DNA u Tutanchamona a několika dalších mumií egyptských faraonů, odhalil také dědičné nemoci, které mladého faraona sužovaly.

Podle vědců byl Tutanchamon synem krále Achnatona, známého také jako Amenhotep IV. Pomocí analýzy DNA se podařilo najít i jeho matku, její totožnost ale nebyla zatím s jistotou určena. „Tutanchamonova matka byla dcerou Amenhotepa III. a královny Teje,“ přiblížil Havás její původ. Matkou by tak s největší pravděpodobností mohla být Achnatonova sestra, s níž se král oženil.

Výzkum, jehož výsledky byly zveřejněny v novém čísle amerického lékařského odborného časopisu JAMA, také odhalil řadu nemocí, které vladaře trápily. Podle vědců měl například rozštěp horního patra a trpěl deformací dolních končetin nebo nadměrným zvětšením mužských prsních žláz.

Američtí vědci, kteří se s výsledky studie již seznámili, označili mladého faraona za „neduživé dítě“, což se příliš neslučuje s obecnou představou snědého a statného vladaře. Lidé si prý o něm mohou udělat alespoň ucelenější obrázek. „Dělá to z něj obyčejného člověka, což je daleko zajímavější,“ uvedl Howard Markel z Michiganské univerzity. Podle Jamese Phillipse, kurátora chicagského přírodovědného muzea, tím ale Tutanchamonův kult nikterak neutrpí.

lidovky.cz Podrobnosti a fotografie najdete na www.lidovky.cz/relax

Autor: