Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Tuzemské banky jsou odolné vůči rizikům

Česko

PRAHA Bankovní sektor v České republice by podle aktuálních zátěžových testů ČNB nebyl ohrožen ani v případě velmi nepříznivého vývoje ekonomiky a finančního sektoru. ČNB o tom informovala na internetu.

Ve všech scénářích možného vývoje by si bankovní sektor udržel kapitálovou přiměřenost nad osmi procenty, což je minimum požadované centrální bankou.

Základní scénář v testech odpovídá oficiální srpnové makroekonomické prognóze ČNB. Předpokládá pozvolný růst ekonomiky, postupný růst inflace k inflačnímu cíli, mírné zhodnocování měnového kurzu a stabilitu krátkodobých úrokových sazeb s jejich pozvolným růstem od druhé poloviny roku 2011.

Zátěžový scénář Dluhová krize zachycuje kombinaci slabé ekonomické aktivity v ČR i v zahraničí, tedy recese ve tvaru písmene W, s nepříznivým vývojem na finančních trzích.

Scénář rovněž předpokládá krize na trzích vládních dluhopisů zemí jižní části EU, které zapříčiní pokles hodnoty expozic českého bankovního sektoru vůči zmíněným zemím o polovinu. „Tento scénář je považován za velmi extrémní a výrazně nepravděpodobný,“ uvedla ČNB. V případě negativního vývoje scénáře by se podle ČNB mohlo několik bank dostat do situace nedostatečné kapitálové přiměřenosti a banky by musely navýšit kapitál o necelých 3,5 miliardy korun.

Autor: