Sobota 2. března 2024, svátek má Anežka
130 let

Lidovky.cz

Česko

Do Prahy má nakročeno „twitterový“ miliardář Bijan Sabet. Je kandidátem na velvyslance USA v Česku

Bijan Sabet foto: Spark Capital

Původní zpráva
Šestnáct let investoval do „sexy“ IT firem. A to včetně Facebooku a Twitteru. Vyneslo mu to umístění v první stovce nejvýraznějších technologických hráčů dle časopisu Forbes. Americký miliardář Bijan Sabet, který je spoluzakladatelem Spark Capital, má nyní nakročeno do Prahy.
  14:17

Místo rozvoje vlastního byznysu však zřejmě dá přednost diplomacii. Je totiž adeptem na post velvyslance USA v Praze. Redakci Lidovky.cz to potvrdily tři na sobě nezávislé zdroje z diplomacie. Už se dokonce řeší jeho schválení na místo ambasadora v Česku.

Navrhnout ho musí prezident Joe Biden. Finální slovo má ale americký Senát. S Bidenovými demokraty Sabeta pojí nejen ideová blízkost, ale také fakt, že jim výrazně přispívá finančně v kampani.

Americké velvyslanectví v Praze nechtělo nominaci potvrdit, ale ani ji nevyvrátilo. „Prezident Biden neoznámil kandidáta na pozici velvyslance v České republice. Oficiální oznámení přijde z Bílého domu,“ řekl pro Lidovky.cz Todd Jurkowski, zástupce tiskového atašé Velvyslanectví USA v Praze.

Nejvýše postaveným diplomatem USA v Česku je od března Mike Dodman. Má funkci chargé d’affaires.

Dlouhé čekání

Posledním velvyslancem USA byl u nás Stephen King. Nominoval ho někdejší prezident Donald Trump. Ten však svůj pobyt v Praze ukončil už na konci roku 2020. Od té doby se hledá jeho nástupce. Jde o citlivé téma nejen vzhledem k délce neobsazeného místa, ale i k aktuálnímu českému předsednictví EU.

Američané vědí, že míček je na jejich straně. „Bílý dům už na tom pracuje. Nemohu vám ale dát časovou osu,“ uvedl před dvěma týdny Mike Dodman pro Lidovky.cz. Odkazoval na složité procedury uvnitř americké administrativy a na vnitropolitickou situaci ve Washingtonu.

Česko-americké vztahy přitom zažívají rozmach. Kromě stále intenzivnější obchodní výměně jde i o výraznou vojenskou spolupráci.

Projekty v běhu

V běhu je řada armádních modernizačních projektů. Už příští rok by mělo dojít ke kompletní obměně vrtulníkového letectva, které získá tucet strojů od společnosti Bell. Na spadnutí je rozhodnutí ohledně pořízení nadzvukových stíhaček. Ve hře jsou vedle gripenů i stíhačky F-35. Američané také usilují skrze společnost Westinghouse o vítězství v tendru na dostavbu jaderné elektrárny v Dukovanech. Jde tak v součtu o kontrakty za stovky miliard korun.

Nejen tam by se lobbing velvyslance hodil. Kromě obchodu představuje nemalou výzvu i množství zahraničních návštěv, které zavítají do Prahy i Bruselu z Washingtonu kvůli jednáním během českého předsednictví EU.

Autor: