Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Týden knihy: dejte Esterházymu rybičky

Česko

STŘEDOEVROPSKÉ OKNO

Jaro je v Maďarsku příjemné; nemá ani zimní blátivou šeď, ani letní dusivý prach. Na prvního máje restaurace otevírají zahradní terasy a vůbec oživuje pouliční ruch – s přibývajícím létem se protahuje až do noci. A konají se celonárodní akce, z nichž největší je Týden knihy, pořádaný o svatodušních svátcích, letos už po jedenaosmdesáté.

Někteří spisovatelé při něm prodávali před slavným budapešťským knihkupectvím na Andrássyho třídě své rukopisy za konzervy. Péter Esterházy žádal za jednu stranu A4 rybičky, Péter Nádas nepohrdl čokoládou, olivami, rozinkami a nearomatizovaným čajem.

Pouliční zábava od roku 1927 Bohémský Týden knihy je tečkou za jarními literárními happeningy.

Začíná se 11. dubna soutěžemi v recitaci, na svátek básníka Józsefa Attily, který jsme si vyhlásili za den maďarské poezie. V druhé polovině dubna bývá v Budapešti Knižní festival (letos byl hlavním hostem Amos Oz, na cestě z Izraele ho nezastavila ani islandská sopka). Vystupují zde začínající spisovatelé z celé Evropy, Čechy zastupoval v Budapešti Marek Šindelka s prvotinou Chyba. Pak se koná multimediální festival Mediawave v Győru a Szombathely... no a pak Týden knihy. Už od roku 1927.

Budapešťské pouliční programy koordinuje literární redakce Maďarského rozhlasu. Kromě běžných atrakcí (autogramiády, promítání dokumentů, noc literatury, živá hudba s pouličním kolovým tancem) je v nabídce také hledání schovaných detektivek Agathy Christie, literární loď na Dunaji a nakladatelství K.u.k. slibuje dokonce věštecké služby, nejen z kávového lógru. Letos se jen v Budapešti vztyčí sto padesát stánků a stanů s 396 knižními novinkami.

Loňský, jubilejní Týden patřil k nejúspěšnějším kulturním událostem v zemi. Při závěrečném večeru na budapešťském Vörösmartyho náměstí a v přilehlé ulici Váci významná knížata a stateční husaři maďarské literatury až do noci popíjeli víno spolu se svými čtenáři a nakladateli, než je rozehnal náhlý liják a bouřka. Tehdejší ministr kultury oznámil plán dlouhodobé podpory celého knižního řetězce od autorů po čtenáře, takzvaný Máraiho program, podle slavného spisovatele původem z Košic. A program se letos skutečně podařilo ukotvit v zákoně.

Letošní výběr z novinek Maďarské literatuře paradoxně ekonomická krize spíše pomohla. Jak říkají nakladatelé, čtení je dnes nejlevnější zábava.

Pořád píší Péter Nádas, Péter Esterházy, György Spíró a spol., kteří udali v 70. letech směr moderní maďarské literatury. Do jejich generace patří i nositel Nobelovy ceny Imre Kertész.

V závěsu za nimi jsou tu autoři střední generace, rovněž hojně překládaní do evropských jazyků. László Krasznahorkai, mistr mystické lyriky dálněvýchodního ražení, letos v květnu získal cenu Brücke Berlin. László Darvasi loni na Týdnu knihy představil nejčtenější knihu roku, svůj román Květožrouti. Budapešťský prozaik Pál Závada, který pochází ze Slovenského Komlóše (je to středisko slovenské menšiny na jihu země, maďarským názvem Tótkomlós), představuje letos svých 33 slovenských lidových pohádek.

Asedmdesátiletý modernistický spisovatel Ottó Tolnai, který do Maďarska přesídlil v době války mezi bývalými jugoslávskými zeměmi, představuje prozaickou knihu Maják na prodej. Vrací se v ní ke svým domovům, Jugoslávii a někdejší rakouskouherské monarchii.

Zpestření: výročí Trianonu Maďarští spisovatelé vůbec rádi přecházejí a ruší státní hranice. Toho si všimla už československá státní mašinerie a v meziválečném období zakázala dovoz maďarských knih a časopisů do ČSR (na obranu literatury se tehdy postavil i Karel Čapek).

Knižní týden se pořádá kolem letničních svátků, letos připadá i na výročí Trianonské dohody (4. června). Nová vláda už přispěchala se zákonem o občanství pro Maďary v sousedních zemích právě k tomuto datu, aby národní tragédii jaksepatří rituálně oslavila. Ještěže spisovatelé na devadesát let staré spory o jazyková, občanská a majetková práva reagují jinak. Hlavní proud maďarské literatury pojímá celé 20. století jako středoevropský absurdistán. Hravě, groteskně, ironicky. Ottó Tolnai kdysi vydal sbírku, jejíž název odkazuje na romantického básníka Sándora Petőfiho, jehož si v jedné vsi chtěli lidé zvěčnit po svém – „Básník z vepřového sádla“.

Letošní veletrh deštěm začíná, teplou nocí tedy doufejme skončí. V porovnání s rozmary zdejší politiky, střídající ideologie, režimy, diktatury, povstání a revoluce, je dnes Týden knihy nejstabilnější událostí v Maďarsku. Kdo nevěří, ať tam běží, knižní týden je teď o víkendu v plném proudu.

O autorovi| Attila Pató, editor a učitel filozofie Autor (* 1967) přednáší filozofii na Univerzitě Pardubice a na University of New York v Praze.

Autor: