Čtvrtek 13. června 2024, svátek má Antonín
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Týden vědy a techniky přibližuje svět veřejnosti

Česko

Přednášky, výstavy, besedy v kavárnách a prohlídky laboratoří. Takové typy akcí nabízí Týden vědy a techniky, který od 2. do 8. listopadu proběhne v Českých Budějovicích, Brně, Hradci Králové, Olomouci, Ostravě, Plzni a Praze.

Mottem letošního ročníku je otázka: Jaký je náš svět? Co o něm ví biolog, filozof, jaderný fyzik, archeolog, etnolog, astronom, geolog, anorganický chemik, sociolog, genetik, historik, botanik, lingvista?

Pro veřejnost se nabízejí v Týdnu vědy a techniky například tyto akce a pořady:

Brno - knihkupectví Academia, 2. listopadu v 17 h: přednáška na téma O čem vypovídají pazourky na konci doby kamenné; 5. listopadu v16 h na stejném místě: beseda na téma Dutina ústní pod drobnohledem. V Moravském zemském muzeu promluví 3. listopadu v 17 hodin mezinárodně uznávaný britský vědec Mark van Vugt o tom, že lidský mozek umožnil našim předkům řešit řadu důležitých sociálních úkolů, ale někdy je nedostatečně vybaven k tomu, aby mohl řešit řadu výzev moderní společnosti. Na Mendelově zemědělské a lesnické univerzitě na Provozně ekonomické fakultě se 3. listopadu v 18 h uskuteční virtuální průlety nad jižní Moravou s vysvětlením principů a zároveň diskuse na téma Robot -náš sluha, nebo pán? Vysoké učení technické, Fakulta podnikatelská 3. listopadu od 10 do 14 hodin: prezentace elektromobilu, případně možnost zkušební jízdy. Ve Hvězdárně a planetáriu britský vědec Michael Londesborough 5. listopadu v 18 h přiblíží sérií pokusů alternativní zdroje energie.

Ostrava - Hvězdárna a planetárium 2. listopadu ve 13 h: pořad o geologické historii území Moravy a Slezska. Areál Vysoké školy báňské 5. listopadu ve 13 h: přednáška doprovázená pokusy na téma Voda - životadárná tekutina. Kavárna knihkupectví Academia 6. listopadu v 17 hodin: přednáška na téma geografická data a znalosti v krizovém řízení.

Praha - akce v Akademii věd na Národní třídě: 2. listopad, 13 h: pokusy na téma alternativní energie; 3. listopad, 17 h: beseda o využití nedestruktivních metod v archeologii; 4. listopad, 13 h: přednáška Epidemie obezity a regulace příjmu potravy. Tentýž den v 18 h britský vědec Mark van Vugt o schopnostech lidského mozku řešit problémy v dávné minulosti a v současnosti. Městská knihovna - ústřední pobočka, 3. listopad, 11 h: Hluk ohrožuje naše zdraví; v 17 h: Moderní léčba nádorů pomocí směrovaných nanoterapeutik. Ve ve stejný den Muzeum policie v 9 h: Aplikace rychlé kamery v balistice, a Filozofická fakulta v 17 h: beseda Problémy zločinnosti a možnosti její kontroly a prevence.

Podrobný program všech akcí a doprovodných programů je k dispozici na www.tydenvedy.cz

Autor: