Sobota 18. května 2024, svátek má Nataša
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

U Prahy vznikne park biotechnologií

Česko

PRAHA Přitáhnout špičkové vědce z domova i ze zahraničí a získat peníze z fondů Evropské unie má nové Biotechnologické a biomedicínské centrum (BIOCEV), které budou společně budovat Akademie věd a Univerzita Karlova ve Vestci u Prahy. Zakladatelskou smlouvu stejnojmenného zájmového sdružení právnických osob včera slavnostně podepsali představitelé univerzity a akademických pracovišť na Univerzitě Karlově za přítomnosti premiéra Mirka Topolánka.

„Ve Vestci by mohlo vzniknout něco, čemu by se dalo říkat středoevropský biotechnologický park,“ řekl novinářům předseda Akademie věd Václav Pačes. Toto vědecké zařízení by mělo přispět k usnadnění přenášení vědeckých poznatků do praxe. Spojí se tam také síly pro doktorandské studium.

Biotechnologie, zejména molekulární a genetické metody, mají podle Pačese široké využití v medicíně. Velký potenciál mají v dalším časovém horizontu například výzkumy využívající kmenových buněk. Připravit je k praktickému využití je dlouhodobá práce, kterou ovšem sdružení ústavů bude moci řešit na kvalitativně vyšší úrovni, vysvětloval šéf akademie.

V první fázi, která si vyžádá podle Pačese náklady kolem tří miliard korun, se počítá s čerpáním peněz především ze strukturálních fondů EU. Potom se do projektu mají zapojit firmy, které se zabývají výzkumem a výrobou lidských vakcín.

Autor:

Rozdáváme samoopalovací fluid ZDARMA
Rozdáváme samoopalovací fluid ZDARMA

Toužíte po dokonalé letní barvičce bez rizika spálení? Vyzkoušejte lehký přírodní samoopalovací krém na obličej i tělo od Manufaktury. Zapojte se...