Pondělí 22. dubna 2024, svátek má Evženie
130 let

Lidovky.cz

U soudu došlo i na roli sekty v případu

Česko

BRNO Třiatřicetiletá Barbora Škrlová, jedna z klíčových postav kuřimské kauzy, mohla svědectvím o svém týrání odpoutávat pozornost od úlohy náboženského uskupení v případu. Tuto domněnku vyslovil ve svém odborném vyjádření religionista z Univerzity Karlovy Zdeněk Vojtíšek. Jeho závěry včera ze spisu přečetl soudce při projednávání případu.

„Je možné, že Barbora Škrlová cítí vinu za špatný vývoj událostí při svém poslání. Existuje zřetelná snaha odvést pozornost od náboženského motivu při vyšetřování případu,“ míní odborník na náboženské sekty. Vycházel především ze 145 listin, které u sebe Škrlová měla při zadržení v Norsku. Patří mezi ně korespondence se sestrami Mauerovými, ale i úvahy, opisy z bible, eseje nebo kresby.

„Škrlová je silně nábožensky založenou osobou. Je si vědoma své výjimečnosti. Cítí, že při svém poslání nevystačí s jednou identitou. Má ho pod vedením Světla doplnit a zakončit jako Anička Mauerová,“ uvedl Vojtíšek. Slovník Škrlové je podle posudku ovlivněn Oskarem Bernhardtem, z jehož učení vychází Hnutí Grálu. Vojtíšek ale upozornil, že chování obžalovaných se s takovým učením neslučuje. „Odpovídá spíše myšlenkám odštěpeneckých skupin. Ty kladou především důraz na autoritu vůdce. Klíčovými hesly takové skupiny jsou slova splnit a splňovat,“ doplnil religionista, který bude u soudu vypovídat i osobně.

Spojitost kuřimského případu s náboženskou skupinou je potvrzena přinejmenším u Barbořina otce Josefa Škrly, který na základech Hnutí Grálu vytvořil vlastní uskupení splňující v některých ohledech kritéria sekty.

Škrlová ve svých listinách naznačila, že nové identity byly připraveny i pro další osoby.

***

„Škrlová cítí, že při svém poslání nevystačí s jednou identitou. Má ho doplnit a zakončit jako Anička Mauerová.“

Autor:

Kdy dát dětem první kapesné a kolik?
Kdy dát dětem první kapesné a kolik?

Kdy je vhodný čas dávat dětem kapesné a v jaké výši? To jsou otázky, které řeší snad každý rodič. Univerzální odpověď však neexistuje. Je ale...