Čtvrtek 30. května 2024, svátek má Ferdinand
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Účelovku odmítám, říká Kubiceho muž, který pomohl odstranit Lessyho

Česko

  6:00
PRAHA - Ministr vnitra v demisi Martin Pecina se chystá v řádu hodin vrátit do funkce policejního prezidenta Petra Lessyho. Exministr vnitra Jan Kubice neměl jinou možnost než odvolat Petra Lessyho, trvá ale na svém bývalý náměstek a Kubiceho pravá ruka Jaroslav Hruška. V rozhovoru se serverem Lidovky.cz odmítl, že by obvinění bývalého šéfa z pomluvy a zneužití pravomoci úřední osoby bylo účelové.

Jaroslav Hruška foto: MAFRA - Ladislav Němec

Hruška byl náměstkem od května roku 2011, v minulosti byl Kubiceho podřízeným v Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ). Ministerstvo opustil na vlastní žádost kvůli změně vlády.

Lidovky.cz: Zpětně hodnoceno, měla Petra Lessyho vyšetřovat Generální inspekce bezpečnostních sborů, když už byl jednou kázeňsky trestán? 
Inspekce je nezávislý orgán a nabyla dojmu, že došlo ke spáchání trestného činu, tak konala. Není  to tak, že ji poštval ministr.

K TÉMATU:

Lidovky.cz:  Obvodní a po něm i městský soud případ smetly...
Městský soud řekl, že z procesních důvodů, pokud byl pan Lessy už kázeňsky potrestán, takže by se jednalo o totožný skutek. Soud neřekl, že se jednání nedopustil ani nezpochybnil jednání ministra. To je velká lež. Zákon říká, že pokud se policista dopustí jednání se znaky trestného činu, musí být propuštěn. Soud pana Lessyho rozhodně neočistil. Není pravda, že je nevinen.

Lidovky.cz:  Co říkáte na to, že ministr Pecina hodlá pana Lessyho vrátit do funkce? Hrozí v policii dvojvládí?
Ministr by to měl vnímat, může se to stát. Veškerá odpovědnost je na něm. Do rozhodnutí není nucen, právních možností má několik.

Lidovky.cz:  Měl by se spokojit s rozhodnutím městského soudu, nebo počkat až na případně dovolání nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana?
Současný ministr by mohl počkat na dovolání nejvyššího státního zástupce, protože se věc může opět právně zvrtnout, a pak se budu ptát, jestli urychlený návrat je v pořádku, nebo není. Takto vytvoří dvojvládí, aniž by dočkal na dovolání. Chápu, že má pochybnosti, že je to nepříjemné, ale pokud ministr bude zpochybňovat práci GIBS, je to stejné, jako kdyby zpochybňoval práci policie.

Lidovky.cz: Nejde ale odpovědnost za ono dvojvládí za exministrem Janem Kubicem?
Ministr Kubice postupoval podle zákona o služebním poměru. Někdo jednání pana Lessyho klasifikoval jako trestný čin, někdo ho obvinil. I soud jasně řekl, že jeho chování bylo nešťastné. Možná se policejní prezident neměl chovat tak, aby se vystavoval riziku, že ho někdo obviní, že se bude takto nevhodně vyjadřovat a chovat. To už ale nikdo neřeší.

Lidovky.cz: Nešlo spíš o to zbavit se nepohodlného policejního prezidenta?
Účelovku naprosto odmítám, protože ministr Kubice měl v ruce usnesení o zahájení trestního stíhání a on musel konat podle zákona.

Kauza Lessy

Policejní prezident Petr Lessy

Lessyho propustil tehdejší ministr vnitra Jan Kubice poté, co jej loni v srpnu obvinila Generální inspekce bezpečnostních sborů. Šéf policie údajně nechal uniknout do médií negativní informace o náměstkovi krajského policejního ředitelství ve Zlíně Jaroslavu Vaňkovi.

Obžaloba kladla Lessymu za vinu, že v září 2011 předal své mluvčí anonym na náměstka Vaňka a pověřil ji, aby dokument poskytla novináři. Následně v rozhovoru uvedl, že jeden z údajných členů takzvaného Toflova gangu Rudolf Setvák "zametal" jako pracovník policejní inspekce oznámení na Vaňka. Lessy se hájil tím, že své mluvčí žádné materiály s pokynem, aby je předala novináři, nedal. Redaktor se ho prý na Vaňka sám telefonicky dotazoval.

Autor: