Pátek 23. února 2024, svátek má Svatopluk
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Účet za Janov: jeden obžalovaný

Česko

Po roce a půl od řádění extremistů na litvínovském sídlišti doputoval před soud jediný případ

PRAHA Byl to střet, jaký Česko nepamatuje. Litvínovské sídliště Janov se předloni na podzim proměnilo ve válečné bojiště. Během nájezdu pravicových radikálů byly zraněny dvě desítky lidí, mezi nimi i policisté. Útoky extremistů však zůstaly téměř bez trestu.

Vzduchem létaly dlažební kostky a skleněné lahve. Policejní těžkooděnci museli nasadit proti extremistům, kteří v den výročí sametové revoluce přijeli do Litvínova demonstrovat proti pozitivní diskriminaci, vodní děla či dělobuchy. Zdálo se, že trestů pro radikály padne hojně. Jenže očekávaný scénář se nenaplnil. „Policie stíhala za říjnové a listopadové akce celkem šestnáct osob,“ rekapituluje mostecká policejní mluvčí Ludmila Světláková. Pouze dva spisy ale doputovaly na stůl ke státnímu zástupci. „V jednom případě šlo o fyzické napadení, ve druhém byla osoba obviněna z trestného činu výtržnictví a hanobení národa, rasy a přesvědčení,“ shrnuje mluvčí.

Mostecké státní zastupitelství zafungovalo jako další síto. Totiž: obžalobu podalo už jen v jedné z kauz. „Stíhání osoby obviněné z výtržnictví a podněcování k nenávisti vůči skupině osob bylo zastaveno,“ potvrzuje Jan Schindler z mosteckého státního zastupitelství. Soudu se tak vyhnul výtržník, který během listopadové demonstrace v Litvínově skandoval rasistická hesla.

Před soudní senát nakonec doputoval jen jediný případ: jeden z radikálů napadl při pochodu odborníka na pravicový extremismus Ondřeje Cakla, který si průběh demonstrace zaznamenával na kameru. „Tuto osobu jsme obžalovali,“ uzavírá Schindler. Tím ale výčet úspěchů končí. „Je to špatná zpráva pro policisty, znamená to, že je krajní pravice může mlátit,“ komentovala vyšetřování už dříve v rozhovoru pro LN Klára Kalibová, která se zabývá pravicovým extremismem.

Přestupky u ledu Dalších deset případů skončilo pouze přestupkovým řízením. A ani úřady nerozdávaly tresty ve velkém. „Úřad řešil dva případy, osoby byly obviněny z toho, že neuposlechly výzvy policistů,“ referuje Vilém Frček z kladenské radnice. Žádnému z mužů však nebyl vyměřen trest. „Nebylo možné prokázat, že by se obvinění dopustili přestupku.“ Jinde dokonce o přidělení spisu ani nevědí.

Litvínovský úřad totiž posouzení přestupků delegoval na radnice podle místa bydliště obviněných. „Neevidujeme žádný přestupek, který by se vztahoval k janovským demonstracím,“ vzkázal Jaroslav Topol z úřadu v Jílovém u Prahy. A stejně reagoval i plzeňský magistrát. Paradoxně jedinými odsouzenými jsou tak lidé z druhé strany barikády. Dvěma Romům, kterým se nelíbil říjnový pochod dělnických hlídek sídlištěm, uložil soud loni v srpnu čtyři sta hodin obecně prospěšných prací.

***

JANOVSKÁ BITVA

V říjnu 2008 prošla Janovem dvakrát patrola Dělnické strany. Její členové tehdy narazili na odpor Romů. Na konflikt reagovali příznivci DS svoláním pochodu na 17. listopad. Za narušení pochodu hlídek vyměřil soud trest obecně prospěšných prací dvěma Romům. Odsouzen byl i muž, který hodil nebezpečný předmět do řad zasahujících policistů.

Příznivci Dělnické strany se do Litvínova vydali opět v den výročí sametové revoluce.

Demonstrace proti pozitivní diskriminaci a policejnímu násilí skončila bitkou s policií s řadou zraněných. Mostecké státní zastupitelství podalo obžalobu v jediném případě, kdy radikálové napadli aktivistu Ondřeje Cakla.

Ostatní excesy policie nově kvalifikovala jako přestupky.

Radnice ve většině případů výtržníky nepotrestaly.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!