Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Účet za vládní vilu: 179 milionů

Česko

Brněnská vila se stane vzorem oprav památek z 20. století. Nejdřív podstoupí obnovu - a pak má sloužit jako propagátor takových prací.

BRNO Stát na opravu unikátní brněnské vládní vily neměl peníze a chtěl se jí zbavit. Uplynulo několik měsíců a najednou je na tento účel na stole 179 milionů korun.

Včera ministr kultury Václav Riedlbauch podepsal smlouvu, kterou na obnovu památky poputují peníze od státu i z evropských fondů. Možná to bude víc peněz než na souběžně opravovanou vilu Tugendhat, která patří brněnské radnici a je zapsána na seznamu památek UNESCO.

V rekonstruované vile Stiassny, jak zní oficiální název budovy podle jejího prvního majitele, vznikne Centrum obnovy památek architektury 20. století. „Je to ta část památek, která zatím často zůstává opomíjena a kde může neodborná obnova způsobit obrovské škody,“ poznamenala generální ředitelka Národního památkového ústavu Naděžda Goryczková.

Právě památkáři loni vilu převzali poté, co se jí Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových chtěl zbavit. Pro chátrající a opuštěný objekt neměl využití a hrozil i jeho prodej.

Opravy legendami opředené vily ukryté uprostřed rozlehlé parkově upravené zahrady nad brněnským výstavištěm začnou ještě letos a potrvají dva roky. „Pokud by se nezačalo nyní, měli bychom za dvacet let velké problémy,“ poznamenal ministr. Již při samotné obnově vily využijí památkáři ukázkově metodické postupy nezbytné pro obnovu architektury z období 20. až 40. let minulého století.

Ve vile nevznikne klasický prohlídkový okruh. Bude sice příležitostně otevřená pro veřejnost, v jejích útrobách však bude také zázemí pro studijní, badatelské a vzdělávací aktivity. Bývalý děkan brněnské fakulty architektury Vladimír Šlapeta slíbil před časem poskytnout centru například část své unikátní odborné knihovny.

„Myslím, že jsme schopni do Brna přitahovat odborníky z celé Evropy i světy,“ prohlásil Riedlbauch uprostřed prostor obložených travertinem, mramorem a exotickými dřevinami.

***

VLÁDNÍ VILA Luxusní diskrétnost

* Vilu, označovanou jako vládní, si nechal vybudovat podle návrhu architekta Arnošta Wiesnera brněnský textilní průmyslník Alfred Stiassny. Jako židovský majetek ji za války zabavili Němci, po ní připadla státu - a mimo jiné v ní krátce úřadoval prezident Edvard Beneš.

* Dům zvenčí vypadá moderně, vevnitř má hodnotné sbírky. Stal se proto luxusním ubytovacím centrem, proslulým svou diskrétností díky poloze uprostřed unikátního parku navrženého Otto Eislerem.

* Hostila herecké hvězdy i hlavy států, mimo jiné Fidela Castra.

Třeba jídlo se jim podávalo na stříbře. Účel vile zůstal i po roce 1989, než ji bylo v roce 2006 třeba zavřít kvůli zchátralosti zázemí potřebného pro hotelové služby.

Autor: