Neděle 26. května 2024, svátek má Filip
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Učitelova facka prorazila žačce ušní bubínek

Česko

  12:59
BRNO - "Nazdar", tento pozdrav natolik rozčílil učitele, že vrazil své žačce facku. Té následkem rány praskl ušní bubínek. Pedagogovi ruply nervy, bude propuštěn a za ublížení na zdraví mu hrozí až dva roky vězení. Někteří žáci se ho zastávají.

Učitel dal facku žačce, té následkem rány praskl ušní bubínek. foto: Reprofoto

Vyučovací hodina v základní škole v Pozořicích na Brněnsku začala jako obvykle. Po příchodu učitele žákyně deváté třídy vstaly, avšak místo pozdravu "Dobrý den!" řekly "Nazdar!" Jedna z žaček k pozdravu prý dodala i vulgární nadávku na adresu učitele. Pedagog k ní proto přistoupil a dal jí facku.

Dívka začala na ucho špatně slyšet, proto navštívila lékaře. Až poté, co zjistila, že má prasklý ušní bubínkek, oznámila napadení policii. Učitel bude v pondělí za útok propuštěn ze zaměstnání. Navíc mu hrozí obvinění z ublížení na zdraví.

Kantor má patnáctiletou praxi a část žáků stojí za ním. Některé dívky jsou na straně své kamarádky. "Kluci ale řekli, že se žačka chovala tak, že by jí dali ještě jednu. Ani kdyby použila sebehorší vulgární výraz, není možné situaci řešit tímto způsobem," řekla ředitelka školy Ivana Vařeková

Vařeková již jednala s pozořickou radnicí a zřizovatelem školy.  Připustila, že je jí kolegy líto, nicméně nemůže prý situaci řešit jinak, než výpovědí.

Žáci napadení učitelem- většinou bez trvalých následků
Česká školní inspekce zaznamená ročně průměrně dva až tři případy napadení žáka učitelem. Jen výjimečně si podle něj žák odnáší z konfliktu trvalý následek. "Případ prasklého ušního bubínku je proto opravdu velmi netradiční," uvedl mluvčí inspekce Libor Vacek.

Pravděpodobně naposledy poranil učitel žákovi ušní bubínek v roce 2004 v Plané na Tachovsku. Přestupková komise uložila učiteli pokutu dva tisíce korun. Učitel tvrdil, že chlapce zranit nechtěl. V tomto ohledu mu dal za pravdu také soud. Napadení se stalo při hodině pracovní výchovy. Chlapec zlobil a kantor ho chtěl chytit. Přitom ho udeřil tak, že mu poranil ucho a školák skončil v nemocnici. Pedagog s pokutou souhlasil.

Autoři: ,