Čtvrtek 29. února 2024, svátek má Horymír
130 let

Lidovky.cz

Česko

Středula rozlítil učitele. Odbory zneužily stávku, je to na odstoupení, vzkazují

Celodenní výstražná stávka základních, středních i mateřských škol v České republice. Na snímku Josef Středula. (27. listopadu 2023) foto:  Petr Topič, MAFRA

Spolek Učitelská platforma se ostře vymezil proti pondělní akci odborů v Praze, která podle něj původní záměr učitelské stávky zneužila a spojila s lidmi, kteří jsou pro demokracii ohrožením a nikdy na demonstraci neměli vystoupit. Jde podle ní zejména o proruské dezinformátory.
  18:59

To, že odbory neinformovaly o tom, kdo bude na demonstraci vystupovat, považuje předsedkyně Učitelské platformy a učitelka gymnázia v Litoměřicích Petra Mazancová za skandální.

Podle ní by měl šéf Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula odstoupit. Spolek se podle ní totiž distancuje od demonstrace a jejích pořadatelů. Reagoval tak mimo jiné na vystoupení blogera, který si říká Vidlák, občanským jménem Daniel Sterzik, na demonstraci.

Zneužily podle vás odbory stávku ve školství?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00pondělí 4. prosince 2023. Anketa je uzavřena.

Ano11464
Ne1646

Protesty proti úspornému balíčku a vládě jsou podle Mazancové něco jiného než vystupování proti demokratickému zřízení. Na demonstraci spolku podle Mazancové vadí více věcí, mimo jiné to, že odbory nikoho neinformovaly, kdo bude na pódiu vystupovat. „Z různého pohledu je to na odstoupení pana předsedy Středuly,“ řekla Mazancová.

Mazancová dále v pondělním pořadu Interview ČT 24 uvedla, že stávka byla úspěšná. „Z mého pohledu byla stávka úspěšná, protože jsem dostala nabídku na schůzku s panem ministrem. Měla by proběhnout v pátek. Snažím se to tedy vnímat pozitivně,“ řekla předsedkyně Učitelské platformy.

Následně se ale v pořadu ohradila proti některým demonstrantům. „Na dnešní odborářské demonstraci vystoupil člověk s přezdívkou Vidlák, naštěstí i já jsem zapomněla jeho občanské jméno, protože si ani úplně nechci pamatovat lidi, kteří hájí Rusko a šíří dezinformace. Proruská dezinformační scéna tam každopádně opravdu být neměla. A já vůbec nechápu, jak to odbory mohly dopustit,“ řekla Mazancová s tím, že je to velká chyba.

„Proč tam ti lidé byli, mi nedává smysl. A myslím si, že by se pan Středula měl zamyslet a vyvodit z toho nějaké důsledky,“ doplnila Mazancová.

Od některých vystupujících, například Sterzika, se distancoval i šéf školských odborů František Dobšík. Na demonstraci byl podle svých slov hostem. Sterzik v minulosti vystupoval například na demonstraci pořádané neparlamentní stranou Právo Respekt Odbornost (PRO) Jindřicha Rajchla. Je označován za proruského dezinformátora, v minulosti na něj upozorňoval i web manipulatori.cz.

„Boj za zachování nebo zlepšení podmínek vzdělávání neznamená boj proti vládě a demokracii! Nepodporujeme proruské kolaboranty!“ uvedl spolek na síti X. O programu odborářských protestů nebyl spolek podle svého vyjádření předem informován a nijak se na něm nepodílel.

Na sociálních sítích se objevují názory lidí, že odborové svazy zneužily učitelskou stávku pro svůj prospěch. Naopak podle náměstka ministra školství Jiřího Nantla je třeba akce brát jako dvě různé věci. „Dnešní vystoupení významné části školské komunity a povšechnou odborovou akci berme jako dvě naprosto různé věci,“ uvedl na sociální síti X Nantl.

Odbory protestovaly proti podobě vládního konsolidačního balíčku i důchodové reformy, nenavyšování platů ve veřejném sektoru, drahým energiím, vysoké inflaci, nevyjasněnému růstu minimální mzdy i nedostatku peněz na školství. Stěžují si na to, že s nimi vláda nehledá kompromis.

Učitelská platforma je spolek, který sdružuje asi dva tisíce učitelek a učitelů mateřských, základních, středních, základních uměleckých a vyšších odborných škol. Na středních, základních a mateřských školách v Česku je podle statistik ministerstva školství za loňský rok zhruba 180 tisíc učitelů, kteří mají různé typy úvazků.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!