Sobota 18. května 2024, svátek má Nataša
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Údajný největší pytlák je volný. Je to vášeň, řekl

Česko

BRNO Policie jej označovala za největšího pytláka v dějinách Čech a Moravy. V domě Josefa Konečného v Ořechově na Brněnsku našla 1358 srnčích, jeleních a daňčích trofejí. Podle státního zástupce způsobil Konečný nelegálním lovem škodu za deset milionů korun, na základě obžaloby z pytláctví mu hrozilo až pět let vězení.

Okresní soud Brno-venkov ale včera muže pro nedostatek důkazů zprostil obžaloby. Třiačtyřicetiletý muž tvrdí, že není pytlák, ale sběratel paroží. Muž se hájil tím, že sbírání trofejí je u Konečných rodinnou vášní po několik generací. Drtivou většinu trofejí údajně zdědil, což mu potvrdil jeho otec. „Je to prostě vášeň. Soud rozhodl spravedlivě,“ řekl Konečný po vynesení rozsudku. Od soudu odcházel viditelně spokojený – už dříve si odpykával několikaletý trest za střelbu na rodinný dům známých. Sbírka větší než na zámku Kolekce trofejí je nebývale kvalitní. Tvoří ji paroží jelenů, daňků a muflonů. Ve sbírce jsou i parohy jelenů dvacateráků, za jejichž legální odstřel by lovec musel zaplatit 200 000 korun. Jen trofeje srnců zaplnily při domovní prohlídce přes 50 pytlů. Pro srovnání: Konečného kolekci tvoří 1300 trofejí, zámek v Kunštátu na Blanensku, který má jednu z největších sbírek paroží na Moravě, vlastní přibližně 200 kusů paroží. Muži by nyní měla být jeho kolekce vrácena. O sbírku měli zájem myslivci, kteří by z ní chtěli vytvořit muzeum pytláctví.

Státní zástupce si ponechal lhůtu na rozmyšlenou. Pokud se proti verdiktu odvolá, půjde případ k brněnskému krajskému soudu.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Morava

Autor: