Neděle 23. června 2024, svátek má Zdeňka
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

UEFA dnes vybere hostitele Eura 2016

Česko

ŽENEVA Výkonný výbor UEFA dnes zvolí hostitele fotbalového mistrovství Evropy v roce 2016. Třináct fotbalových diplomatů bude v Ženevě vybírat z trojice Francie, Itálie, Turecko.

Francouzi jsou považováni za favority, přestože předseda UEFA Michel Platini volit nemůže, stejně jako italský a turecký zástupce ve výkonném výboru.

Program v Ženevě začne prezentací, v níž bude mít trojice uchazečů poslední půlhodinu na to, aby přesvědčila o kvalitě své kandidatury. Podle všeobecného mínění je to spíše formalita, protože šéfové evropského fotbalu dobře znají klady i zápory jednotlivých uchazečů jak z podrobných dokumentů, tak z inspekčních cest. Pak bude následovat dvoukolová volba a ve 13.00 Platini oznámí jméno hostitele šampionátu.

Předseda UEFA neskrývá, komu bude držet palce. „Jsem Francouz a musel bych se stydět, kdybych neměl svou zem ve svém srdci jako favorita,“ přiznal Platini. Když v roce 1984 Francie naposledy hostila mistrovství Evropy, byl právě Platini největší hvězdou šampionátu a jako král střelců přivedl tým galského kohouta ke zlatým medailím.

Tehdy se však hrál šampionát jen s osmi týmy, zatímco v roce 2016 jich bude poprvé čtyřiadvacet. Za čtvrt století také dramaticky vzrostly náklady na uspořádání takové akce.

Autor:

Jan Kempa: Správný muž se nestydí své ženě projevovat lásku
Jan Kempa: Správný muž se nestydí své ženě projevovat lásku

Profesionální trenér sportovců-profesionálů i hobbíků, vytrvalec a závodník, Jan Kempa, je mužem činu. Svůj život obrátil v patnácti doslova...