Čtvrtek 11. srpna 2022, svátek má Zuzana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Uhl nepřišel do katedrály. Havel nebyl křesťan, říká

Česko

  13:50
PRAHA - Na státním pohřbu ve svatovítské katedrále chyběl Havlův přítel z disentu Petr Uhl. A to přesto, že dostal oficiální pozvánku na smuteční obřad. Václav Havel totiž podle něj nebyl katolík ani křesťan.

"Do katedrály jsem dostal pozvánku, ale nešel jsem,“ oznámil Uhl serveru Lidovky.cz.

"Prezidentský úřad totiž není spojen s žádnou církví. Jestli si ho nějaká církev nebo strana přivlastňuje, jako je to teď s Klausem a ODS, tak je mi to velmi líto a nemíním tam u toho sedět," řekl Uhl, který stál čestnou stráž u Havlovy rakve v centru Pražská křižovatka. “Odpoledne jdu do krematoria na skutečný pohřeb,“ dodal.

Ve strašnickém krematoriu je na odpoledne naplánované rozloučení s exprezidentem v úzkém kruhu rodiny a přátel.

Nepřítomnosti disidenta a Havlova přítele na zádušní mši si všimla i americká CNN. “Pohřeb žádného československého prezidenta nebyl nikdy spojen s náboženskou ceremonií,“ řekl Uhl CNN.

Americká stanice se také pozastavuje nad pompézností náboženského obřadu. "Je to ironie s přihlédnutím k Havlově skromnosti a faktu, že Česká republika patří k zemím s největším počtem ateistů," píše web americké televize a zmiňuje také politického poradce Jiřího Pehe. Ten CNN řekl, že si není jistý, zda byl Havel vůbec pokřtěn.

Havel si křesťanské tradice vážil, připomíná biskup Malý

Podle pražského biskupa Václava Malého měl Václav Havel k víře velice blízko: „On šel takovou svou vlastní cestou, on byl pokřtěn, on byl biřmován, on si velmi vážil křesťanské tradice, četl a znal Bibli, ale byl velmi ostýchavý, aby se o své víře vyjadřoval. A jak jsem se dozvěděl, teprve ke konci svého života vyznal víru v osobního Boha,“ vysvětlil biskup pro Český rozhlas.

Části státního pohřbu Václava Havla přenášely světové televize. Zahraniční média vyzdvihují zejména hojnou účast hostů z celého světa.

Autoři: ,

Tenkrát před 40 lety. Veteráni z Pitavalu Krampol, Zedníček a Frej vzpomínají

Premium Jak je to dávno, co se prvně Pavel Zedníček, Jiří Krampol a Ladislav Frej sešli na natáčení seriálu Malý pitaval z...

Žena má mít dítě, když je zamilovaná, říká psychogynekoložka Máslová

Premium Ženy dělají velkou chybu, když mateřství příliš plánují, tvrdí psychogynekoložka a internistka Helena Máslová. „Vhodná...

Nebezpečný pro Česko. Proč stát nechce uzbeckého zápasníka Muradova?

Premium Mnoho let hrdě nastupoval do klece i s českou vlajkou na zádech. V malém evropském státě prorazil do velkého světa...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!