Čtvrtek 2. května 2024, svátek má Zikmund
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Úhrada léčiv se musí změnit

Ministerstvo zdravotnictví musí do konce roku vytvořit nový režim úhrad léčiv z prostředků veřejného zdravotního pojištění. Rozhodl o tom Ústavní soud s tím, že současný systém je nedokonalý.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Diletant

31. 1. 2007 16:37
Na zdravotnictví 200 mld ročně rozhodně stačí.

Systém distribuce léků by se měl vrátit do stavu  před 1989. Tzn., vyrábět se budou léky jen cenově dostupné a dovoz zahraničních léků bude omezen nebo zakázán. Tak bude moci být  nárok na bezplatné zdravotnictví zachován při rovné dostupnosti léků a lékařské péče všemu lidu.

0 0
možnosti

cartman

31. 1. 2007 16:47
Re: Na zdravotnictví 200 mld ročně rozhodně stačí.

:-D

0 0
možnosti

mirek56

31. 1. 2007 14:53
1 - Stačí ZDRAVOTNICTVÍ 200 mld. Kč ROČNĚ ?

Zatím jsme byli, díky „objektivitě“  naších sdělovacích prostředků, seznamování téměř výhradně s představami dvou největších politických stran, ODS a ČSSD.  Byli jsme svědky toho, jak  ZÁJMOVÉ  SKUPINY  lékařů, lékárníků a zdravotních pojišťoven, často nevybíravými prostředky a za vydatné pomoci tzv. NEZÁVISLÝCH  MÉDIÍ,  prosazovaly především představy ODS a její pravicové přístupy.  Jde s největší pravděpodobností o snahu prolomit mantinely, zatím garantované Ústavou i zákony, účelově neúplnými a zkreslenými informacemi a tak ohrozit nárok občanů ČR  na  BEZPLATNOU  ZDRAVOTNÍ  PÉČI.   Současné vkládané zdroje do zdravotní péče, asi 200 mld. ročně,  jsou podle KSČM  pro financování zdravotnictví  dostačující.  Problém je jejich užití, či spíše zneužívání, což zatím nastavená pravidla umožňují, a proto je stávající systém neefektivní. Bez jeho změny bude docházet k opakování krizí a ty mohou být využity s přechodem na tržní principy k živelné přeměně uvnitř systému a s dnes nepředvídatelnými dopady na obyvatelstvo. Tržní autoregulace v systému s povinným veřejným zdravotním pojištěním nemůže v situaci, kdy na jedné straně jsou omezené veřejné finanční zdroje, na druhé straně rozvíjená spotřeba konečnými spotřebiteli (pacienty), ale především poskytovateli zdravotní péče (včetně farmaucetické lobby) FUNGOVAT, aniž by došlo ke katastrofickým výkyvům pro  PACIENTY.  //   Navíc pacient je v situaci, kdy

0 0
možnosti

jjj

31. 1. 2007 15:05
Re: 1 - Stačí ZDRAVOTNICTVÍ 200 mld. Kč ROČNĚ ?

Podle KSČM možná ty peníze dostačující jsou - ještě trochu pamatuju bolševické zdravotnictví. Pořád si platíme nejméně 3x méně než třeba Němci, kvalitu zdravotnictví ale požadujeme stejnou. Cena lékařské práce kalkulovaná v uhradách lékařských výkonů je u nás mimořádně nízká!!!

0 0
možnosti

mirek56

31. 1. 2007 14:51
2 - Stačí ZDRAVOTNICTVÍ 200 mld. Kč ROČNĚ ?

.  //   Navíc pacient je v situaci, kdy nemá dostatek odborných informací a respektuje doporučení či rozhodnutí lékaře. Jinak řečeno, o nákladech v systému rozhoduje nikoliv konečný příjemce zdravotní péče, ale poskytovatel služby. Stále stoupající nabídka (počty zdravotnických zařízení a lékařů) si tedy sama vytváří potřebnou poptávku (předepisované zdravotní výkony, léky apod.), která nutí třetího – plátce (zdravotní pojišťovny) zaplatit. Systém zdravotnictví obsahuje tedy hrubou systémovou  CHYBU.  Naskýtá se otázka, jak ji napravit. Co konkrétně KSČM nabízí?:  (1)  Základním principem je ochrana zájmů širokých vrstev obyvatelstva a obhajoba principu solidarity ve financování zdravotnictví.  (2)  Zdravotnictví je veřejná služba občanům. Ti mají ústavní právo na poskytování bezplatné potřebné zdravotní péče za podmínek, které stanoví zákon.  (3)  Prvořadé je zajištění dostupnosti potřebné zdravotní péče pro všechny.  (4)  Celkový objem finančních prostředků je dostačující a zvyšování spoluúčasti pacientů považujeme za nepotřebné (naopak je žádoucí snižování této spoluúčasti, zvláště na základě tzv. sociální klauzule).  (5)  Kvalita zdravotní péče je v rámci EU na velmi dobré úrovni.  (6)  Je nutné vytvořit jediného správce veřejného zdravotního pojištění – jednu zdravotní pojišťovnu nebo fond. Pro zdravotnická zařízení pracující v síti veřejné služby za pacienta uhradí DPH stát.  //    (7)  Pravidla pro nakládání s veřejnými

0 0
možnosti

mirek56

31. 1. 2007 14:47
3 - Stačí ZDRAVOTNICTVÍ 200 mld. Kč ROČNĚ ?

//    (7)  Pravidla pro nakládání s veřejnými zdravotními prostředky, vzhledem k jejích omezené výši, stanovuje jejich správce a také má právo kontroly. Podnikatel, který se dobrovolně a svobodně rozhodl podnikat ve zdravotnictví hrazeném z povinného veřejného zdravotního pojištění, musí přijmout a dodržovat podmínky, které v této části trhu platí.  (8)  V ČR, vzhledem k jejímu členství v EU, platí normy a předpisy EU.  (9)  Kapacity na straně nabídky poskytovatelů zdravotní péče v ČR jsou nadměrné (akutní lůž ka, nárůst ambulantních lékařů, nárůst počtu lékáren). Optimalizace těchto kapacit je nutná formou normativů na počet obyvatel.  (10)  Pojem potřebná zdravotní péče (standart) zahrnuje v případě potřeby hospitalizaci, ambulantní péči, následnou péči včetně komplexní lázeňské péče, preventivní péči, lékařskou službu první pomoci a lékařskou záchrannou službu.°°° V dalších částech našeho miniseriálu článků si klademe za cíl seznámit všechny zájemce s konkrétními problémy v oblasti zdravotnictví a s možnostmi jejich řešení z pohledu KSČM. Autoři poslankyně Soňa MARKOVÁ, Oldřich NÁPRAVNÍK – Haló noviny, 15.1.2007 a na – http://www.halonoviny.cz/" target="_blank" rel="nofollow">http://www.halonoviny.cz -.

0 0
možnosti

jarda

31. 1. 2007 13:06
uslintaná rozhodnutí

Buď je to protiústavní a musí se s tím přestat okamžitě, nebo tento holokaust je na dalších pár měsíců povolen. Rychetský to tady zaváděl a teď má za úkol hrát demokracii.

0 0
možnosti

ano

31. 1. 2007 13:09
Re: uslintaná rozhodnutí

odporuje to závěrům  XIV. sjezdu KSČ

0 0
možnosti

Antonin Hrbek

31. 1. 2007 13:02
Už je to tady!

0 0
možnosti