Sobota 15. června 2024, svátek má Vít
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Ujali se Galásek a Kincl

Česko

Navrátilcům ze zahraničí se ve fotbalové lize daří tradičně nejvíc v Baníku Ostrava

PRAHA Vracejí se po letech strávených v zahraničí. Někteří chtějí zúročit nabyté zkušenosti, jiní zase zkoušejí nastartovat stagnující kariéru. Včerejším přestupem Marka Heinze do Brna se završila početná vlna comebacků slavných jmen, které oživily fotbalové dění v české lize. Heinze premiéra po návratu teprve čeká, ostatní už za sebou mají první měsíce zvykání si na domácí podmínky. Ne každému vyšly podle představ. Nároky fanoušků i médií jsou přitom vysoké.

Spokojení mohou být tradičně v Baníku Ostrava. Už v minulých letech se jim v tomto ohledu dařilo. Jeden úspěšný comeback se už na Bazalech povedl zrovna Heinzovi, který dovedl Baník v roce 2004 k titulu. V minulé sezoně zase dotáhly Ostravu do pohárové Evropy góly Václava Svěrkoše.

V srpnu se do modrobílého dresu oblékl Tomáš Galásek. A opět lze mluvit o úspěchu. Defenzivní štít rychle zapadl do sestavy a patří mezi nejlépe hodnocené hráče. „Vše je postavené na vzájemné důvěře. Obě strany musí vědět, co od sebe mohou čekat. To neznamená, že bude hned od začátku všechno růžové,“ vysvětluje generální manažer Baníku Verner Lička, v čem spočívá chemie úspěšných návratů. Právě Galásek nebo Svěrkoš podle něj nemohou spoléhat na zvláštní zacházení. „Je pochopitelné, že mají nadstandardní smlouvy odpovídající jejich schopnostem a zkušenostem, jinak ale žádné výhody nepřipadají v úvahu.“ Když se nedaří, je třeba počkat Podle počtu vstřelených gólů je nejpříjemnějším překvapením Marek Kincl. Na scénu se vrátil trochu nečekaně z Rakouska, kde mu končil kontrakt v druholigovém Schwandorfu. „Šel do mužstva, jehož ambicí je záchrana. Zatím pro ni dělá maximum,“ poznamenal na adresu pětatřicetiletého útočníka trenér Vladimír Táborský. Kincl se v úvodních osmi kolech trefil čtyřikrát, v tabulce střelců jsou na tom lépe pouze Belaid a Necid z vedoucí Slavie.

Opačné starosti má momentálně Patrik Berger. Pro návrat z Anglie si vybral Spartu, v jejíž záloze pravidelně nastupoval, než se před měsícem zranil. Jenže ani do té doby výrazně na trávníku nevyčníval. „Měl především zlepšit herní projev týmu. To se nepovedlo, i když Sparta ligu vedla,“ ohodnotil jeho dosavadní působení Táborský. Pozice ofenzivních hráčů je při návratu mnohem obtížnější. „Musí tvořit finální přihrávky a střílet góly. Ty se od defenzivně laděných fotbalistů nečekají,“ uvedl Táborský. I když se třeba momentálně nedaří, není třeba zkušené navrátilce po pár týdnech odepisovat. „Třeba první půlrok ani u Svěrkoše nebyl vůbec ideální. Rozhodující je konečný úspěch,“ vyslovil se Lička.

***

Jak si v lize

vedou navrátilci

Tomáš GALÁSEK (Ostrava)

přišel z Norimberku

odehrál 6 zápasů

(540 minut)/0 gólů

známka LN: 2

Marek KINCL

(Bohemians Praha)

přišel z Schwadorfu (Rak.)

odehrál 8 zápasů

(604 minut)/4 góly

známka LN: 2

David LAFATA (Jablonec)

přišel z Austrie Vídeň

odehrál 8 zápasů

(594 minut)/2 góly

známka LN: 2-

Petr GABRIEL (Žižkov)

přišel z Bielefeldu

odehrál 7 zápasů

(553 minut)/0 gólů

známka LN: 3

Michal PAPADOPULOS

(Mladá Boleslav)

přišel z Leverkusenu

odehrál 8 zápasů

(616 minut)/1 gól

známka LN: 3

Štěpán VACHOUŠEK

(Teplice)

přišel z Austrie Vídeň

odehrál 7 zápasů

(255 minut)/0 gólů

známka LN: 4

Patrik BERGER (Sparta)

přišel z Aston Villy

odehrál 4 zápasy

(287 minut)/0 gólů

známka LN: 4

pozn.: nejlepší známka 1,

nejhorší 5

Autor: