Úterý 21. května 2024, svátek má Monika
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Ukrajina pozastavila přípravy Eura

Česko

VARŠAVA/KYJEV Ukrajina pozastavila kvůli finanční krizi a problémům v legislativě přípravy na evropský fotbalový šampionát, který má uspořádat v roce 2012 společně s Polskem.

O pozastavení výstavby objektů, které mají sloužit fotbalistům a fanouškům, včera podle agentury PAP informoval náměstek ředitele organizačního výboru Jevgenij Vilinskij. Ve stejný den zvolili Poláci novým předsedou Polského fotbalového svazu bývalého skvělého hráče Grzegorza Lata.

Ten se krátce po svém zvolení nechal slyšet, že Polsko může případně zorganizovat prestižní turnaj s Německem, nebo dokonce úplně samo.

Práce na budovách a modernizacích objektů na Ukrajině se zastavily ve čtyřech městech, kde by se měl turnaj konat, i v náhradních dějištích. Nepracuje se na osmdesáti procentech objektů „Celkem na osmdesáti procentech objektů, které by se měly stavět, se nepracuje,“ uvedl Vilinskij.

Nestaví se v Kyjevě, Doněcku, Dněpropetrovsku ani ve Lvově. „Je to špatné, protože pro investory ztrácí projekt na atraktivnosti. Momentálně zaostáváme za stavebními lhůtami,“ prohlásil.

Doplnil, že kromě finančních problémů je hlavní potíží v přípravách na šampionát zastaralé právo. Kvůli tomu se vleče i vydání potřebných stavebních povolení.

„Když to půjde takhle, dostaneme je až v průběhu šampionátu,“ řekl Vilinskij.

Ještě nedávno přitom Ukrajina ujišťovala zástupce UEFA, že se stihne na velký fotbalový svátek připravit.

Parlament ale nespěchá se schválením zákonů, které by ulehčily investování v zemi.

Ukrajina navíc prožívá další politickou krizi. V prosinci by se měly uskutečnit předčasné parlamentní volby.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!