Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Cílem je dostat Rusko z Ukrajiny, řekl Pavel před tisíci lidmi v centru Prahy

Česko

  0:57aktualizováno  17:22
V Česku si lidé stejně jako další části demokratického a západního světa připomněli druhé výročí ruské invaze na Ukrajinu. Při této příležitosti na Staroměstském náměstí v Praze prezident Petr Pavel řekl, že cílem ve válce není porazit Rusko, ale dostat ho z Ukrajiny a umožnit jí svobodný rozvoj. Pozdrav poslal i ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Akci zakončil koncert.

„Sešli jsme se tady, abychom podpořili, co považujeme za správné a odsoudili to, s čím se rozhodně nemůžeme ztotožnit,“ řekl před několika tisícovkami lidí.

Prezident upozornil, že Česko je šťastnou zemí a má být za co vděčné. „Máme štěstí, že jsme členy EU, že jsme členy NATO. Takové štěstí Ukrajina nemá a i proto ji musíme dále podporovat,“ vyzval prezident Česko. Znovu občanům poděkoval za to, že byli jedněmi z prvních, kteří přijali uprchlíky z Ukrajiny a snažili se od začátku pomáhat.

„Měli bychom ukázat, že Ukrajinu nedáme do spárů Ruska, vytrvejte,“ dodal Pavel.

Na Staroměstském náměstí se shromáždily tisíce lidí při akci na podporu ukrajinského boje proti ruské agresi. Část přišla v průvodu z náměstí Kinských přes Karlův most. Lidé na náměstí mávali vlajkami Ukrajiny, Evropské unie a Severoatlantické aliance a drželi transparenty na podporu napadené země.

Na závěr akce pořadatelé pustili shromážděným pozdrav od prezidenta Ukrajiny Volodymyra Zelenského.

Jak bylo v Brně

Kolem 1000 lidí se dnes odpoledne sešlo na náměstí Svobody v Brně, aby podpořilo Ukrajinu v den druhého výročí zahájení ruské invaze a agrese. Ve výzvě řečníci apelovali na Evropu, aby v podpoře Ukrajiny nepolevila. Program v Brně společně nachystaly Institut Paměti národa Brno, Ukrajinská iniciativa jižní Moravy a další spolky, a to s podporou ukrajinského konzulátu v Brně.

„Putinův ruský režim je zrůdný a je v bytostném zájmu ČR, aby na Ukrajině neuspěl“, uvedl ráno premiér Petr Fiala. Na svůj účet na sociální síti X nahrál videovzkaz.

Předseda Senátu Miloš Vystrčil a šéfka Sněmovny Markéta Pekarová Adamová uctili památku obětí u sochy ukrajinského básníka Tarase Ševčenka na pražském náměstí Kinských.

„Zítřek Ukrajiny je i náš zítřek, chci poděkovat všem českým občanům, kteří Ukrajince podporují,“ řekl Vystrčil. „Myslím, že my můžeme děkovat Ukrajincům za to, že můžeme žít svoje každodenní životy,“ doplnila Pekarová Adamová.

Ruskou agresi odsoudilo také ministerstvo zahraničí. „Před dvěma lety Vladimir Putin rozpoutal rozsáhlou neokoloniální válku proti Ukrajině, ruská agrese ale trvá již 10 let – od roku 2014, kdy jeho armáda obsadila Krym a vyvolala ozbrojený konflikt na východě Ukrajiny. Cílem Ruska je Ukrajinu porazit a zlomit a maximálně oslabit NATO a EU a rozvrátit Západ a bezpečnostní architekturu v celé Evropě,“ stojí na webu resortu.

Akci pořádaly organizace Člověk v tísni, Paměť národa, Milion chvilek pro demokracii a Evropský kongres Ukrajinců. Den ukončí v 18:15 Koncert pro všechny slušný lidi ve Fóru Karlín, který pořádá Nadační fond pro Ukrajinu. Vystoupí například Chinaski a Pokáč.

V sobotu odstartoval i Měsíc Ukrajiny, který pořádají Městská divadla pražská. Od 24. února do 24. března představí průřez všemi společnými projekty s ukrajinskými umělci, kteří našli útočiště v České republice, i těmi, které Městská divadla pražská podporují přímo na Ukrajině.

Na počest Ukrajiny bude modro žlutě nasvícena Poslanecká sněmovna.

Autoři: ,