Pondělí 22. dubna 2024, svátek má Evženie
130 let

Lidovky.cz

Česko

Rusové mají v hledáčku čtyři Čechy. Černínský palác bude chtít vysvětlení

Někdější senátor Jaromír Štětina foto:  Petr Topič, MAFRA

Ruský nezávislý web Mediazona zveřejnil jména osob hledaných v Rusku. Na seznamu bezmála sta tisíc lidí jsou minimálně čtyři česká jména. Je mezi nimi i někdejší senátor a válečný reportér Jaromír Štětina. Na dlouhém seznamu je množství evropských politiků a úředníků včetně estonské premiérky Kaji Kallasové.
  11:08

Ruský nezávislý web Mediazona zveřejnil seznam osob hledaných v Rusku. Zatčení při vstupu do země hrozí i minimálně čtyřem českým občanům. Na obsáhlém seznamu je například zakladatel neziskové organizace Člověk v tísni Jaromír Štětina. Ten dlouhodobě patří ke kritikům ruského prezidenta Vladimira Putina.

Štětina webu iROZHLAS.cz řekl, že si není vědom žádného prohřešku. „Především jsem se vždy zastával vlasovců. Myslím, že to bude jeden z důvodů, který přispěl k tomu, že jsem na takovém seznamu. Myslím ale, že jsem se ničím neprovinil. Místo toho, aby v Moskvě ocenili moji objektivnost, tak vyhrožují,“ stěžoval si.

Přiznal, že ho seznam znervóznil. „Samozřejmě se bojím, bojím se o život. Žiju ve strachu,“ řekl Štětina.

Ministerstvo zahraničí nemá podle mluvčí Mariany Wernerové od Rusů žádné informace. „O existenci seznamu, osobách na něm zařazených, důvodech zařazení a případných právních důsledcích pro zařazené osoby nebyla česká strana ruskou stranou oficiálně informována. Česká diplomacie záležitost prověřuje, zjišťuje důsledky pro dotčené občany na seznamu a bude od ruské strany požadovat oficiální vysvětlení,“ sdělila iDNES.cz.

Mezi Čechy na seznamu hledaných osob je i Matouš Bulíř. O tom informovala česká média poprvé, když v minulosti dostal podmínku za protiromské cedule u památníku v Letech, kandidoval také do europarlamentu za nacionalistické uskupení. Po ruské invazi na Ukrajinu se jako dobrovolník přihlásil napadené zemi na pomoc. Jeho angažmá ale skončilo, když se jeho videa začala šířit na proruských webech. Další čeští dobrovolníci navíc zpochybnili, že na frontě vůbec byl.

Dalším českým jménem na seznamu je Jan Dašek. Nejedná se o známou osobnost, redakce iDNES.cz zjistila, že je předsedou družstva, jehož členy jsou především Ukrajinci. České občanství je uvedeno ještě u minimálně dvou dalších hledaných osob – Michaely Krešlové a Sergeje Kiričeka.

Seznam hledaných osob v Rusku na webu Mediazona zřejmě není kompletní. Úřad podle něj nezveřejňuje kompletní seznamy, ale odpovídá jen na dotazy médií. Zároveň web píše, že není možné odlišit politické důvody od ostatních.

Mezi hledanými politiky je například litevský ministr kultury Simonas Kairys estonská premiérka Kaja Kallasová, tu Rusko stíhá kvůli odstraňování sovětských pomníků.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!