Úterý 28. května 2024, svátek má Vilém
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Muž znásilnil, bodl a strčil do pytle patnáctiletou dívku, dostal 19 let

Česko

  6:13aktualizováno  12:27
Krajský soud v Plzni odsoudil na devatenáct let Ukrajince Viktora Veselovského, který se loni v létě v Plzni pokusil zavraždit patnáctiletou dívku. Školačku podle spisu devatenáctiletý mladík znásilnil, pohlavně zneužil, bodl do krku, vysvlékl, strčil do pytle, hodil ze srázu a zasypal listím. Oběť předstírala smrt, čímž si zřejmě zachránila život. Rozsudek není pravomocný.

Kromě trestu vězení soud muži uložil zaplacení poškozené 134 779 korun za nemajetkovou újmu a 350 tisíc za duševní útrapy, zdravotní pojišťovně pak 23 120 korun.

Obžalovaný se odvolal, státní zástupce a zmocněnkyně poškozené si ponechali lhůtu na vyjádření.

Mladíkovi za pohlavní zneužití, znásilnění a za pokus o vraždu hrozil vězení od 15 do 20 let, nebo i výjimečný trest. Státní zástupce pro muže navrhoval osmnáct let vězení, obhájce jedenáctiletý trest.

Jedinou polehčující okolností byl podle soudu věk těsně nad osmnácti lety. Pokud by byl pachatel starší, soud by uvažoval i o udělení výjimečného trestu. „Skutek byl dlouhotrvající, ponižující a deptající poškozenou, gradující její domnělou likvidací,“ uvedla soudkyně v odůvodnění.

Během celého líčení soud nezaznamenal u obžalovaného upřímnou lítost. Omluvu v závěrečné řeči podle soudu pronesl jako naučenou báseň.

Sex byl dobrovolný, hájil se

Veselovský sice pochází z Ukrajiny, ale v České republice žije asi pět let, má tu trvalý pobyt. Chodil tu i do základní školy, střední školu nedokončil. Bydlel na ubytovně.

„Vážně mě moc mrzí, co jsem udělal. Je fakt štěstí, že to přežila. Za to se jí chci omluvit. Jsem šťastný, že je naživu, že bude mít krásný dlouhý život a že na mne brzy zapomene. Chci se omluvit své rodině, že jsem je zklamal,“ řekl minulý týden před soudem Veselovský.

Vinu ale od počátku odmítal. Řekl, že s poškozenou měl v osudný srpnový den loňského roku sexuální styk, který byl však dobrovolný. Přiznal, že dívku bodl, ale tvrdí, že to neplánoval. Své chování vysvětlil tak, že se školačka vůči němu chovala agresivně a nadávala mu.

Brutální napadení se odehrálo po 20. hodině u řeky Úslavy v plzeňské části Lobzy nedaleko tamní střelnice. Žalobce uvedl, že Veselovský tehdy řekl dívce, že musí něco odnést kamarádovi a aby tam šla s ním. Školačka netušila, že mladý muž má v batohu lepicí pásku, igelitové pytle, zalamovací nůž a s ním ještě další nůž i lahev s chlorovým čistidlem.

Veselovský pak podle spisu změnil směr a poškozenou spoutal lepicí páskou. „Povalil ji na zem a vykonal na ní soulož. Pak ji odvedl k nedalekému lesíku,“ popsal v obžalobě státní zástupce. Tam obžalovaný dívku výhrůžkami donutil k orálnímu sexu.

Pak oběť posadil na zbytek plotu a řízl ji do krku. Rána byla dlouhá přibližně pět centimetrů. „Než vykrvácíš, bude to trvat dva dny. Máš na výběr mezi dlouhou a bolestivou, nebo rychlou a nebolestivou smrtí,“ oznámil Veselský podle spisu dívce.

Protože ta odmítla obě možnosti, mladík podle zjištění policistů vzal nůž a dívku jím bodl do krku. „Poškozená padla obličejem k zemi a předstírala, že je mrtvá. Obžalovaný ve snaze zabránit svému odhalení poškozenou přetočil na záda, rozřezal jí oblečení, zabalil ji do pytle, na tělo nalil savo a pytel s poškozenou shodil ze srázu do lesního porostu. Ten pak zakryl kůrou a větvemi, poté z místa odešel,“ odkryl děsivé okamžiky státní zástupce v obžalobě.

Dívce se však podařilo z pytle dostat ven a požádala o pomoc první lidi, které potkala. Policisté podezřelého dopadli několik hodin po činu.

Podle odborníků má cizinec poruchu osobnosti, je agresivní a jeho resocializace je velmi ztížená.

Autoři: ,