Neděle 16. června 2024, svátek má Zbyněk
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Ukrajinský prach zamořil střední Evropu

Česko

BERLÍN Z ladem ležících polí a zpustlých, stepí pohlcených areálů na Ukrajině zdvihá vítr obrovské mraky jemného prachu do obrovských výšek a roznáší je do dálky. Tento prach zamořuje vzduch nejen v širším okolí, ale ovlivňuje kvalitu vzduchu prakticky na celém světě.

K tomuto závěru došli badatelé z Helmholtzova střediska pro výzkum životního prostředí v Lipsku na základě zkoumání prašného mraku, který se vloni vytvořil na vyschlých bývalých orných plochách na jihu Ukrajiny. Výsledky jejich výzkumu citoval německý deník Die Welt.

Sledovaný prašný mrak se v březnu 2007 rozšířil přes Slovensko, Polsko a Česko do Německa. Přitom došlo podle vědců krátkodobě ke špičkové koncentraci jemného prachu hodnoty PM10 na úroveň 200 až 1400 mikrogramů na kubický metr. Nejvyšší přípustná hodnota se podle norem EU pohybuje kolem 50 mikrogramů na metr krychlový.

Hmotnost prašného mraku odborníci odhadli na nejméně 60 tisíc tun, což je v přepočtu 600 vagónů jemného písku. Skutečná hmotnost byla ale pravděpodobně mnohem větší, protože měřicí přístroje zachycovaly jen částice menší než 10 mikrometrů.

K podobným rozmarům počasí dochází sice relativně zřídka, avšak nečekaná měřítka jevu ukazují, že je třeba lépe pochopit procesy, které vedou k vytváření a dálkovému přenosu takových množství prachu. Dosud byla za hlavní zdroj jemného prachu v Evropě považována Sahara.

Autor: