Pondělí 3. června 2024, svátek má Tamara
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Unii čeká bitva o čínské boty

Česko

Prodloužit clo na obuv z Číny chce Evropská komise. Většina členských zemí je ale proti

BRUSEL/NEW YORK Evropská komise (EK) se chystá příští měsíc navrhnout prodloužení antidumpingových cel na dovoz čínské obuvi. Rozhodnutí podporují výrobci obuvi, avšak většina z 27 členských zemí EU, včetně České republiky, je proti. Včera o tom informovala agentura Reuters.

Komise by však tentokrát měla navrhnout prodloužení cel pouze o dva roky místo obvyklých pěti let. Cla by se také nemusela platit na dětskou a sportovní obuv. EK doufá, že tímto kompromisním návrhem se jí podaří odvrátit „obuvnickou válku“ a další případné problémy v obchodním vztahu s Čínou. Návrh má předložit členským zemím 22. října. Cla na obuv z Vietnamu budou zřejmě zrušena.

Evropská unie navrhla v roce 2006 na dva roky zavedení cel na čínskou obuv ve výši 16,5 procenta a deset procent na obuv z Vietnamu. Výrobci v EU obvinili vlády obou zemí, že nepoctivě podporují své levné výrobce obuvi, takže jim evropské firmy nemohou konkurovat. Brusel pak přechodně uvalil cla znovu loni v říjnu s platností do přezkoumání situace na trhu, přestože většina členských států byla proti a Peking pohrozil stížností u Světové obchodní organizace (WTO).

Při rozhodování o zavedení cel se většinou země v EU rozdělí na dva tábory. Část zemí podporuje volný obchod, část se však obává levné konkurence, která by mohla ohrozit domácí výrobce. Okamžité zrušení cel ještě před hlavním předvánočním obdobím podle diplomatů EU podporují Rakousko, Belgie, Británie, Česká republika, Kypr, Dánsko, Estonsko, Finsko, Německo, Irsko, Lotyšsko, Lucembursko, Malta, Nizozemsko a Švédsko. Naopak Itálie, Španělsko, Francie a Polsko, kde má výroba obuvi silné postavení, chtějí cla zachovat.

Zavedení takzvaných „definitivních cel“ je na pět let. Vzhledem k citlivosti případu Brusel navrhne kompromis na dva roky. Ten však musí schválit většina vlád EU a v platnost by vstoupil 3. ledna.

Čínští obuvníci zažívají nejhorší rok v historii Čínští výrobci obuvi by větší otevření evropského trhu uvítali, protože v době hospodářské krize přicházejí o zakázky. Od ledna do července dosáhl čínský vývoz obuvi 15,71 miliardy dolarů. To je meziroční pokles o více než pět procent. Podle ředitele asociace čínských výrobců obuvi Zhanga Shuhua je rok 2009 nejhorším v historii oboru a výhled na rok 2010 je nejistý.

Neklesá ale jenom objem exportu, ale i ceny. Například podle celních údajů byla letos průměrná cena exportovaného páru bot z jihovýchodní provincie Kuang-tung 2,9 dolaru (52 korun). To je meziroční pokles o 6,4 procenta. Výrobci se snaží více zaútočit na rozvojové země, zejména na Afriku. Tam je ale cena ještě důležitější a nejčastějším produktem jsou plastové nebo gumové boty za dolar a méně. Za takových podmínek čínské firmy často čelí dalším obviněním z dumpingových cen.

***

Bič na čínské boty

Evropská unie navrhla v roce 2006 na dva roky zavedení cel na čínskou obuv ve výši 16,5 procenta a deset procent na obuv z Vietnamu. Brusel přechodně uvalil cla znovu loni v říjnu s platností do přezkoumání situace na trhu.

Okamžité zrušení cel ještě před hlavním předvánočním obdobím podporují Rakousko, Belgie, Británie, Česká republika, Kypr, Dánsko, Estonsko, Finsko, Německo, Irsko, Lotyšsko, Lucembursko, Malta, Nizozemsko, Švédsko

Naopak zachovat cla kvůli silnému obuvnickému průmyslu v zemi chtějí Itálie, Španělsko, Francie, Polsko

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!