Pondělí 6. května 2024, svátek má Radoslav
130 let

Lidovky.cz

Úplatní policisté zapírají

Česko

Jsme dva, tak každý tři tisíce, vyslechl si motorista při silniční kontrole

FRÝDEK-MÍSTEK Při nečekané policejní kontrole „nafoukal“ 0,8 promile alkoholu. Jaromír Onderek však naletěl skupině policistů, kteří vymáhali pokuty do vlastní kapsy.

„Hrozili mi, že můžu platit až padesát tisíc pokuty. Vůbec jsem tomu nerozuměl, říkal jsem jim, že v takové situaci jsem poprvé, a ptal se, co mám dělat,“ líčí své setkání s policisty z policejního oddělení ve Vratimově Onderek. To, co se při výletu na houby jemu a jeho manželce Aleně v září 2007 stalo, je nyní jedním z důkazů u frýdeckomísteckého soudu. Manželé tam patří k hlavním svědkům policejní korupční aféry.

Muž se divil, jak se v jeho dechu mohl objevit alkohol, když před jízdou nepil. „Podívejte se, jsme tady dva, tak každý tři tisíce,“ prý odpověděl policista. Tolik peněz Onderek u sebe neměl. Proto odvezl manželku i nezletilou dceru domů do Petřvaldu, vybral peníze v bankomatu a dovezl je zpět policistům. Ti si jako zástavu údajně nechali jeho řidičský průkaz. „Pak už to šlo rychle, já mu dal ty peníze, on mi vrátil řidičák,“ líčil soudu.

Deset policistů a jeden strážník Jenomže tím to pro Onderka ten den neskončilo. Když se vracel domů do Petřvaldu, zastavili jej další policisté. Tentokrát z Inspekce ministra vnitra, kteří kolegy z Vratimova už dlouho sledovali. Vše měli zaznamenáno. Onderka odvezli na lékařské vyšetření, při němž u něj lékaři v krvi žádný alkohol nenašli. Je tedy docela dobře možné, že trubičkou s 0,8 promile policisté Onderka podvedli.

Kvůli vybírání úplatků a zneužívání pravomoci je obviněno deset policistů ze služebny ve Vratimově a také jeden městský strážník ze Šenova. Podle obžaloby měli brát úplatky a také si vybírané pokuty nechávat pro sebe. Ani jeden z obviněných už u policie nepracuje. Případ manželů Onderkových je podle obžaloby jen jedním z devatenácti obdobných skutků.

Policisté však všechno zapírají, podobně jako v obdobných případech jejich kolegové. Šest tisíc korun, které tehdy Onderek policistům předal, tak dodnes nemá zpět. Teoreticky je může vysoudit až poté, co by soud vinu policistů uznal. „Já už se o ně soudit nebudu, už toho mám všeho dost,“ řekl při odchodu ze soudu svědek, který očividně není nadšen tím, co se kolem jeho výletu na houby strhlo.

Podobně velkou částku, pět tisíc korun, chtěli policisté 19. září po Tomáši Teperovi z Havířova. Ten jel se svým zánovním peugeotem přes Šenov. „Policisté, kteří ho zastavili, Teperovi tvrdili, že má propadlou STK a emise. A řekli mu, že pět tisíc korun to spraví. Muž, který u sobe tolik peněz neměl, jel pro manželku a ještě pro tchána, který bydlel nedaleko a který mu peníze půjčil. Svědkem scény byl i Teperův kamarád Miloš Krug, kterého Teper ten večer vezl. „To mi vyrazilo dech. Říkal jsem Tiborovi, že je to svinstvo a ať to tak nenechává. Podle mne šlo o vydírání,“ prohlásil Teperův spolujezdec.

Teper jel za policisty i s doprovodem dalšího auta, ve kterém seděla manželka a tchán. „Měli jsme strach, jestli to nejsou nějací lupiči, aby mu neublížili,“ řekl tchán Ladislav Bolek. Kolem hlídky se příbuzní pokutovaného raději dvakrát projeli. Když pak za nimi Teper s penězi přišel, policisté otočili. Omluvili se mu, že je všechno v pořádku a že se s délkou STK a emisí spletli. Žádné peníze už po něm nechtěli. Možná tušili, že by se mohli dostat do potíží. Netušili ani to, že vše sledovala dobře skrytá inspekce.

„Dvě policejní auta vratimovských policistů byla sledována a byl nasazen i prostorový odposlech,“ popsal způsob vyšetřování zatím největšího korupčního policejním skandálu na Ostravsku státní zástupce Jaromír Dlouhý. Na stopu přivedli inspekci sami pokutovaní. Nestandardní jednání policistů, kteří operovali v okolí Vratimova i ostravské Hrabové, nahlásili.

Soud má v dalších dnech pokračovat výslechem dalších svědků, přehrány mají být i Inspekcí ministra vnitra pořízené odposlechy. Jediným, kdo se přiznal, že použil vybrané pokuty pro sebe, je šenovský městský strážník Vlastimil Vavrečka. Ostatní vinu vehementně popírají a většinou odmítají vypovídat. Za přijímání úplatků a zneužití pravomocí veřejného činitele mohou být dnes již bývalí policisté odsouzeni až na pět let.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Morava

Autor:

Jak předejít syndromu náhlého úmrtí kojence?
Jak předejít syndromu náhlého úmrtí kojence?

Syndrom náhlého úmrtí kojence (SIDS – sudden infant death syndrome) je doslova noční můrou všech rodičů. V současné době lze tomuto zbytečnému...