Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Romští uprchlíci z Ukrajiny se utábořili v Brně u nádraží, ubytování odmítli

Česko

  21:21
Na zatravněném ostrůvku u podchodu nedaleko hlavního vlakového nádraží v Brně se usadila skupina asi třiceti ukrajinských Romů. Na trávě mají rozložené deky, kolem dospělých pobíhají malé děti v ušmudlaném oblečení, další děti jsou v kočárcích.

„Usadili jsme se tady, protože v asistenčním centru nám řekli, že pro nás nemají místo,“ tvrdila lámanou ruštinou jedna z žen, kterou redaktorka MF DNES na místě oslovila. Vzápětí se jí žena zeptala, jestli pro ně náhodou nemá nějaké dětské oblečení.

Tvrzení uprchlíků o tom, že pro ně údajně není místo, však odmítl kraj i policisté, kteří na místě zasahovali. „Jde o skupinu osob, která má vyřízenou kompletní dočasnou ochranu. Odmítli však nabídnuté ubytování. Situaci řešíme s neziskovými organizacemi a oslovili jsme OSPOD (odbor sociálněprávní ochrany dětí, pozn. red.), aby zkontroloval, zda děti, které s sebou mají, neutrpí újmu,“ sdělil policejní mluvčí Pavel Šváb.

Dodal, že policisté monitorují situaci, aby na místě nedocházelo k protiprávnímu jednání.

Podle mluvčí kraje Aleny Knotkové je kapacita krajského asistenčního centra pomoci (KACPU) omezená a může se stát, že pro tak velkou skupinu zrovna v asistenčním centru kapacita není.

„Nicméně tato skupina ubytování skutečně odmítla. Na dnešek v KACPU přespávalo 51 Romů, 29 z nich se už podařilo ubytovat v Bělé pod Bezdězem, 14 našlo ubytování v kapacitách nasmlouvaných krajem a osm jich na ubytování ještě čeká,“ vyjmenovala Knotková.

Doplnila, že ukrajinští uprchlíci mají dopravu po Česku zdarma, a pokud se stane, že je v jednom kraji kapacita nouzového ubytování plná, mohou využít nabídky z jiného kraje.

Podle náměstka brněnské primátorky Jiřího Olivy (ČSSD), který situaci řešil s romskou neziskovou organizací, mluví tito uprchlíci převážně maďarsky a neustále se ptají, kdy dostanou slibovaných pět tisíc korun.

„Po domluvě s hasiči a policisty by měli dostat bagetu a vodu na cestu a doprovodí je na vlakové nádraží na cestu do Maďarska, kde mají občanství,“ podotkl Oliva.

Podle brněnské primátorky Markéty Vaňkové (ODS) je situace téměř neřešitelná. „Nemůžeme je donutit násilím, aby se někam přemístili. Mně primárně jde o to, aby ulice byly bezpečné a nebyli tady lidé bez domova, navíc v takovém množství. Na ulici nemůžou zůstat, nabídli jsme jim proto převoz a ubytování v židenických kasárnách,“ řekla Vaňková, která spolu s policisty večer dorazila na místo.

První uprchlíci nabídky ubytování využili a už večer nasedli do autobusů, někteří však z ulice odejít nechtějí.

Autoři: