Čtvrtek 30. května 2024, svátek má Ferdinand
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Uprchlíci z Barmy budou sousedit s Kazachy

Česko

ZLÍN Zlínská radnice nabídne domov čtyřčlenné rodině barmských uprchlíků. Bude bydlet v druhé části takzvaného baťovského domku, kde už rok a půl žije rodina krajanů, kteří se vrátili z Kazachstánu.

Barmánci byli ve své zemi terčem tamní armády a policie, byli mučeni, vězněni a následně deportováni na hranice Malajsie. Manželé a jejich dvě osvojené neteře ve věku 14 a 18 let získali v Česku azyl. „Není tomu tak dávno, kdy mnoho Čechů, včetně Zlíňanů, muselo odejít z naší země a hledat útočiště v některé demokratické zemi. Nyní je naší morální povinností obdobnou pomoc nabídnout,“ zdůraznil náměstek primátorky Miroslav Kašný.

Uprchlíci přiletěli do Česka na základě přesidlovacího programu, který nabídl ČR Vysoký komisariát OSN pro uprchlíky. Česko se pro Barmu rozhodlo kvůli pošlapávání lidských práv autoritářským vojenským režimem i kvůli humanitární krizi, kterou ještě zhoršily loňské povodně. Kromě Česka barmské uprchlíky přijímají také Švédsko, Dánsko, Finsko, Austrálie a Kanada.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Morava

Autor:

7 tipů, jak na citlivé zuby v těhotenství
7 tipů, jak na citlivé zuby v těhotenství

Hladina hormonů v těle se v průběhu těhotenství mění stejně jako chutě a jídelníček. Mnoho těhotných také trápí časté nevolnosti. Následkem toho...