Čtvrtek 30. května 2024, svátek má Ferdinand
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Vláda varuje před falešnými SMS, nabízí dávky a snaží se získat osobní údaje

Česko

  17:04
Úřad vlády v úterý upozornil na šíření falešných textových zpráv. V tiskové zprávě varoval, že se zprávy od lidí snaží získat citlivé údaje. Lidé by podle úřadu neměli otevírat obsažené odkazy a zadávat zneužitelné osobní údaje na weby s neznámým původem.

Úřad vlády varoval před podvodnými textovými zprávami. (7. března 2023) foto: Twitter Úřad vlády ČR

Falešné textové zprávy se podle úřadu vlády šíří mezi uživateli mobilních zařízení. „Odesílatel SMS zpráv se vydává za úřad vlády a spoléhá na důvěřivost příjemců. Úřad vlády ale žádné zprávy tohoto typu nerozesílá a důrazně varuje před otevíráním a jakoukoliv další interakci s odkazy ve zprávách obsažených,“ uvedl úřad.

Textové zprávy uživatele upozorňují, že „dávky a příspěvky na jejich účtu (jsou) aktivní“. V přiloženém odkazu pak nabízí možnost dávky či příspěvky „získat“. „Pokud obdržíte podobnou SMS zprávu, je zapotřebí být obezřetný a v žádném případě nezadávat jakékoli osobní údaje, které by mohl podvodník zneužít, na weby, u nichž si nejste jisti jejich původem,“ napsala Strakova akademie.

Úřad vlády odkázal i na úterní varování České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ) před podvodnými stránkami, které napodobují její web. ČSSZ nabádá klienty, aby na nich nevyplňovali údaje o svých bankovních účtech, mohli by přijít o peníze. ČSSZ zdůraznila, že její oficiální stránky jsou www.cssz.cz a www.eportal.cssz.cz. Víc než stovku falešných webů nechalo zablokovat od loňska i ministerstvo práce.

Finanční správa v úterý upozornila, že zaznamenává výzvy lidem k vyplnění citlivých údajů kvůli údajné vratce daně nebo údajné chybě v daňovém přiznání. Rozesílané textové zprávy přesměrovávají na zfalšované stránky Portálu občana, kde se podvodníci snaží přimět lidi k přihlášení pomocí bankovní identity, aby z nich vylákali údaje k jejich internetovému bankovnictví. Finanční správa apelovala, aby lidé v podobných zprávách neotevírali žádné odkazy a zprávy ihned smazali.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!