Sobota 1. června 2024, svátek má Laura
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Úroky v USA porostou pomalu

Česko

WASHINGTON/PRAHA Americké úrokové sazby zřejmě zůstanou dlouhodobě na extrémně nízkých úrovních. Podle šéfa americké centrální banky (Fed) je totiž třeba zajistit trvalost ekonomického oživení a zmírnit vysokou nezaměstnanost. Bernanke to včera řekl v pravidelném pololetním projevu ve finančním výboru Kongresu.

Ekonomické oživení by podle očekávání centrální banky mělo být nadále slabé, což povede pouze k velmi pomalému poklesu míry nezaměstnanosti. Od začátku ekonomické krize v zemi zaniklo 8,4 milionu pracovních míst a nezaměstnanost nyní činí 9,7 procenta.

Bernanke přislíbil, že banka bude držet úrokové sazby na rekordním minimu blízko nuly ještě dlouho. Fed je rovněž podle Bernankeho nadále připraven podporovat ekonomiku mimořádnými stimulačními opatřeními. Zároveň však ujistil, že Fed disponuje širokou škálou nástrojů, aby v příhodnou dobu tyto stimuly odstranil. „Centrální banka bude muset v určitém bodě začít utahovat měnové podmínky,“ řekl Bernanke.

Základní úroková sazby, od které se odvíjejí úroky v bankách, je v pásmu nula až 0,25 procenta od prosince 2008. Načasování zvýšení úrokových sazeb bude pro banku a Bernankeho těžkým úkolem. Brzké zvýšení sazeb by totiž mohlo vykolejit ekonomické oživení. Příliš dlouhé otálení se zvýšením úroků by naopak mohlo spustit inflaci, napsaly agentury AP a Reuters.

Fed koncem minulého týdne oznámil, že zvyšuje o čtvrt procentního bodu svou diskontní sazbu, což je úrok, za který Fed poskytuje komerčním bankám nouzové úvěry. Načasování zvýšení sazby bylo překvapením a většina investorů se domnívala, že znamená začátek konce nízkých úrokových sazeb.

To však Fed v následném prohlášení vyvrátil a Bernanke tento názor včera potvrdil, když řekl, že zvýšení diskontní sazby nesignalizuje žádnou změnu ani ve výhledu měnové politiky.

Na vystoupení šéfa centrální banky okamžitě reagovaly trhy. Stoupla cena ropy a nahoru se vydaly i akciové indexy. Naopak dolar včera ztrácel.

Ropa zdražila o 1,1 procenta, když ještě v úterý zlevnila poprvé za uplynulých šest dní. Impulzem k růstu ceny ropy bylo vyjádření šéfa centrální banky, podle nějž bude oživení taženo růstem poptávky po zboží a službách v soukromém sektoru. Proto také akciový index Dow Jones Industrial Average okamžitě posílil o jedno procento nad 10 380 bodů.

Cena americké ropy WTI s dodávkou v dubnu stoupla o 63 centů na 79,49 dolaru. Dolar naopak oslabil o 0,7 procenta na 1,36 dolaru za euro, čímž investory donutil obrátit pozornost ke komoditám.

Na obchodování s dolarem však měla vliv i včera zveřejněná statistická data, z nichž vyplynulo, že prodej nových rodinných domů ve Spojených státech v lednu nečekaně klesl o 11,2 procenta na nové rekordní minimum.

V ročním přepočtu se prodalo 309 tisíc nových domů, což je nejnižší údaj od ledna 1963, kam sahají záznamy. Oživování oslabeného trhu s bydlením tak zřejmě nebude jednoduché, napsala agentura Reuters. Počet nových domů, které v lednu našly prvního majitele, klesl z revidovaného prosincového údaje na 348 tisíc. Leden představuje třetí měsíc za sebou, kdy prodej nových jednogeneračních domů klesl, a míra tohoto poklesu byla nejvýraznější za poslední rok.

Vývoj analytiky překvapil, protože očekávali po prosinci nárůst prodeje na 360 tisíc domů. Jako předběžný údaj za prosinec ministerstvo uvádělo roční přepočet 342 tisíc domů.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!