Pondělí 17. června 2024, svátek má Adolf
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

„USA šíří informační imperialismus“

Česko

Hillary Clintonová kritizovala omezování svobody projevu na internetu. Poškozujete čínsko-americké vztahy, nařkl ji Peking

PEKING/PRAHA Nejdříve se před pár dny ozval největší internetový vyhledávač Google a pohrozil, že se stáhne z Číny a zruší své stránky Google.cn. Důvod? Neustálé hackerské útoky a cenzura.

Ve čtvrtek si pak přisadila šéfka americké diplomacie Hillary Clintonová a kritizovala Peking za omezování svobody projevu na internetu. Čínská odpověď na sebe nenechala dlouho čekat. Ministerstvo zahraničí se proti výrokům Clintonové rezolutně ohradilo, nekompromisně se pak do Spojených států pustila čínská státem kontrolovaná média.

„Respektujte fakta a přestaňte zneužívat takzvanou svobodu internetu k nepodloženému obviňování Číny,“ uvedl mluvčí čínského ministerstva zahraničí Ma Čao-sü. Kritika, která zazněla z úst americké ministryně zahraničí, podle něj poškozuje vztahy mezi Čínou a Spojenými státy. „Internet v Číně je otevřený,“ dodal mluvčí.

Hillary Clintonová ve svém projevu mimo jiné uvedla, že útok na počítačové sítě jednoho státu „může být útokem na nás všechny“. Podle ministryně by země, které se podílejí na kybernetických útocích, měly nést následky. Konkrétně útoky na Google.cn by měla čínská vláda „důkladně a transparentně“ prošetřit, protože vyvolávají „velmi vážné obavy“. Včera pak Clintonovou podpořil i Bílý dům. Americký prezident je znepokojen útoky na Google, uvedl Obamův mluvčí Bill Burton. „Vše, co od Číny chceme, jsou jen nějaké odpovědi,“ dodal Burton.

Čínský státní tisk na tato slova reagoval po svém - v článcích psal o agresivní rétorice a informačním imperialismu ze strany USA i faktu, že se jim Američané snaží vnutit své hodnoty. „Čína není ani Havaj, ani Irák a nestane se Japonskem, které bylo Spojenými státy po druhé světové válce zcela změněno. Čína se nemůže stát kolonií myšlenek přicházejících ze Západu,“ napsal v editorialu pekingský deník Chuan-čchiou š’-pao.

Rychlá a výstražná reakce ministerstva zahraničí, ale i médií ukazuje, že Čína je připravena se Spojenými státy bojovat, pokud jde o téma cenzury internetu. Jak napsal americký deník The New York Times, prezident Barack Obama se loni snažil nastolit novou éru vztahů s Čínou, ve které jsou v rámci „klidných“ vztahů lidská práva odsunuta až na druhou kolej. Jak to tak ale vypadá, žádný klid ve vztazích mezi Čínou a USA se nejspíš v příštích měsících očekávat nedá. Výbušných témat je totiž ve vzduchu několik - klimatické změny, americký prodej zbraní Tchaj-wanu či Obamovo setkání s dalajlamou, které se v blízké době očekává. Většina čínských blogerů naopak proslov americké ministryně zahraničí uvítala. „Hillaryina řeč naznačuje, že určitá svobodná země, pokud jde o oblast svobody slova, vyhlásila válku diktátorským státům,“ citoval list The Washington Post čínského blogera, který si říká North Wind (Severní vítr). „Je to podobně důležité prohlášení, jako měl například Winston Churchill o železné oponě,“ dodal s odkazem na proslov tehdy bývalého britského premiéra, ve kterém poprvé použil termín železná opona.

Čínské úřady cenzurují na internetu širokou škálu oblastí. Místní obyvatelé nemohou bez cenzury například sledovat zprávy ze zahraničí ani se připojovat na sociální servery, jako jsou Twitter či Facebook. O projevu Clintonové tak přinesla média jen kusé informace, kritizovala ho však o to obšírněji.

Co píše tisk? Čínská média reagovala na prohlášení americké ministryně zahraničí Hillary Clintonové velmi ostře a rozhořčeně: „Skupina lidí ze Západu, včetně určitých amerických politiků, se snaží prosadit užívání vyspělých technologií, uvolnění informačního embarga, liberalizaci trhu, a tak změnit chování Číňanů a poté důkladně „westernizovat“ čínský systém, což je zjevně arogantní a ukazuje to na neznalost historie... Čína není ani Havaj, ani Irák a nestane se Japonskem, které bylo Spojenými státy po druhé světové válce zcela změněno. Čína se nemůže stát kolonií myšlenek přicházejících ze Západu,“ píše se v editorialu pekingského deníku Chuan-čchiou š’-pao. „Jaké jsou důvody toho, že Američané stále tlačí na „volný internet“? ... Po íránských volbách v loňském roce americké ministerstvo zahraničí požádalo Twitter, aby odložil své plány na vylepšení. Ministerstvo totiž chtělo, aby mohl být vyjádřen „svobodný“ hlas íránských protestujících... V předchozích „barevných revolucích“, které vypukly v Gruzii, Ukrajině, Kyrgyzstánu a dalších zemích, se internet rovněž stal nástrojem Západu, jak přilévat olej do ohně...“ uvedl šanghajský deník Ťie-fang ž’-pao. „Americká kampaň za necenzurovaný a svobodný tok informací v nijak omezeném internetu je převlečený pokus vnucovat ve jménu demokracie své hodnoty jiným kulturám...“ poznamenal v editorialu anglicky psaný čínský deník Global Times.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!