Sobota 13. dubna 2024, svátek má Aleš
130 let

Lidovky.cz

Ušetřete na energiích

Česko

Většina energie, kterou dneska lidstvo využívá, je získávána spalováním fosilních paliv- ropy, uhlí a zemního plynu. Zásoby těchto surovin jsou obrovské, nejsou však neomezené. Do výkyvu cen surovin a tedy i získané energie se promítají válečné a politické spory zemí, na jejichž území se surovina těží i přes které jsou transportovány.

Co byste měli znát

Vyspělé státy se stále více přiklánějí k získávání energie z tzv. obnovitelných zdrojů. Jedná se o zdroje, jež se stále obnovují a z pohledu nároků dnešní civilizace jsou (na rozdíl od tradičních fosilních paliv) nevyčerpatelné. A jejich využívání minimální dopad na životní prostředí. Jde o energii sluneční, vodní, větrnou, geotermální ad. Správný směr je tedy co nejméně čerpat energii z fosilních paliv a co nejvíce investovat do využití obnovitelných zdrojů energie.

O hospodaření s energiemi lze uvažovat z různých úhlů. Prvním je pohled na stavbu a na případné úniky energie, tedy na tepelné ztráty. Plánujete-li pořízení nového bydlení, máte ideální pozici. Investujte do energeticky pasivního domu, kvalitních systémů rekuperace tepla, instalujte systémy pro využití sluneční energie, apod. Vklady jsou sice o něco vyšší, ale dlouhodobě se vyplatí. Obtížnější je proměnit v úsporné bydlení starší byt či dům. Po počátečním energetickém auditu se nevyhnete investicím do zateplení, výměny oken popř. instalace těsnění, a dalších. Investice jsou přímo úměrné stáří domu či bytu a vašim požadavkům na úspory. Druhý pohled na úsporu je z pohledu obyvatel domu či bytu. Ti by měli k úspoře energie přistoupit ze třech směrů, které spolu úzce souvisí - minimalizace úniků tepla, spotřeby vody (především té teplé) a spotřeby elektrické energie. Přístup vyžaduje zodpovědnost všech členů domácnosti.

Slovníček

Režim „Stand-by“ – jedná se o pohotovostní režim elektrospotřebičů, které i přes to, že jsou vypnuté, spotřebovávají nepatrné množství energie, zato však trvale. Je často indikován svícením nějaké diody. Pro úplné „vypnutí“ spotřebiče je nutné jej odpojit od přívodu elektrické energie.

Rekuperace tepla – proces rekuperace tepla představuje efektivní výměnu tepla a čerstvého vzduchu v místnosti či bytě. Při odvodu znehodnoceného vzduchu odevzdá většinu svého tepla přiváděnému čerstvému vzduchu. Teplý vzduch tak není bez užitku odveden otevřeným oknem ven, ale sníží nároky na vytápění.

Energetický audit – Odborné změření úniků tepla, ke kterému dochází pláštěm stavby (stěnami, stropy, podlahou, okny) a při větrání a existenci netěsností (spáry mezi okny a stěnami).

Správný postup

1. Spotřeba elektrické energie • využívejte úsporné žárovky; • zbavte se starých spotřebičů a vyměňte je za nové s nízkou spotřebou energie; • využívejte plně kapacity spotřebičů (neperte, pokud pračku zaplníte jen z poloviny, podobně

u myčky), jeli to ovšem nutné, využívejte u jednotlivých spotřebičů tzv. „eko“ programů; • eliminujte spotřebu pohotovostního režimu.

2. Spotřeba vody • instalujte v bytě pákové baterie a perlátory vody; • při čištění zubů či mytí rukou nenechávejte trvale téct

vodu; • u WC využívejte nádržku s dvěma tlačítky nebo snižte

objem nádržky (např. vložení pet láhve s vodou); • využívejte myčku na nádobí; • dávejte přednost rychlé sprše před koupáním; • při praní využívejte kvalitní prací prášky (sníží nároky na teplotu vody).

3. Úniky a spotřeba tepla • využívejte závěsy (aby zakrývaly okna nikoliv topná tělesa)

i žaluzie • topná tělesa by měla mít kolem sebe prostor a neměla by být

zaprášené ani zakrytá dekoracemi nebo nábytkem; • větrejte krátce a intenzivně; • zavírejte dveře mezi místnostmi s rozdílnou teplotou; • nepřetápějte byt, vytápějte jen místa, která potřebujete; dodržujte doporučené teploty v jednotlivých místnostech (obývací pokoj 20–22 °C, ložnice 18–20 °C, dětský pokoj 20–21 °C, koupelna 22–24 °C, chodby 17–19 °C); • pořiďte si kvalitní termostat, popř. termostatické hlavice na

radiátory; • před spaním snižte výkon těles ve všech místnostech • ve sklepních prostorech a chodbách tepelně izolujte potrubí a teplé vody; • mezi stěnu a radiátor umístěte hliníkovou fólii; Pokud se tímto postupem budete řídit, ušetříte tisíce korun!

Jak nenaletět

Dělejte si měsíční přehledy o spotřebě domácnosti. Získáte cenné údaje, např. o sezónních výkyvech ve spotřebě, o tom, jak se kdo podílí konkrétní na spotřebě (o kolik klesne spotřeba, je-li některý z členů rodiny dlouhodobě nepřítomen). Přehled pochopitelně poslouží při ročních vyúčtováních dodavatelů energií.

Rodina

Pan Dvořák se zhrozil, když podrobně studoval vyúčtování za elektřinu, teplo a vodu. Přestože si nemyslí, že by nějak plýtvali, zdála se mu spotřeba příliš vysoká. Rozhodli se s manželkou přistoupit k úsporám zodpovědně a sepsali si vše, co mohou udělat. Z dlouhodobého hlediska provedou úpravy v bytě a vymění staré spotřebiče za nové. Existují i kroky okamžité. Prvním je výměna klasických žárovek za žárovky úsporné s dlouhou životností. Avšak jen na místech, kde se dlouho svítí. U krátkého „bliknutí“ nemá úsporná žárovka význam. Také si bylo třeba rozmyslet, jak silný zdroj světla budou na konkrétních místech potřebovat. Dále bylo třeba eliminovat ztrátu pohotovostního režimu elektrospotřebičů. Je pochopitelné, že nelze každý den vytahovat u všech spotřebičů přívodní kabely ze zásuvek. Proto má trvale odpojené ty spotřebiče, které využívá jen občas (pračka, zvlhčovač vzduchu, apod.). Spotřebiče, které využívá každodenně má zapojeny do elektrické sítě přes jednoduchou prodlužku s vypínačem, která se obzvláště hodí v obývacím pokoji a u jeho pracovního stolu, kde se koncentruje více spotřebičů najednou (TV, DVD, Hi-fi, atd.). K prvotní úspoře vody dočasně postačí instalace perličů a snížení objemu nádrže vody na splachování WC. Ač to pan Dvořák vždy odmítal, naučil se sprchovat při odchodu z práce, kde mají úsporné sprchy volně k užití.

Užitečné odkazy

• www.nazeleno.cz – chytrá ekologická řešení pro každého • www.setrimeenergii.cz – byty, domy a energie • www.uspora-energie.cz – energetický poradce

TEST – dávali jste pozor?

1. Podstatná část energie, kterou lidstvo využívá, je získávána: a) spalováním fosilních paliv b) výrobou jaderné energie 2. Trvalým a nenápadným „žroutem“ energií v bytě je: a) běžný režim elektrospotřebičů b) pohotovostní režim elektrospotřebičů 3. Instalace perlátorů na vodovodní kohoutky a) je levným krokem k prvotní úspoře vody b) není levným krokem k prvotní úspoře vody

Spočítejte si sami

Prvním krokem k úspoře energie a peněz za ni vydaných je obměna klasických žárovek za žárovky

úsporné. Výpočet úspory je pak vcelku jednoduchý.

Příkon klasické žárovky (PK)

Příkon odpovídající úsporné žárovky (PU)

Úspora v příkonu

100 W 75 W

23 W 18 W

77 W 57 W

60 W 40 W

15 W 11 W

45 W 29 W

25 W

9 W

16 W

RU1 = ((PK – PU) × h × 365) / 1 000 kde RU1 je roční úspora jedné žárovka v kWh a h je provoz žárovky v hodinách za den

Sečtením uspořeného příkonu všech žárovek v domácnosti, zjistíte jaká je celková úspora v příkonu při kompletní obměně. Výsledný příkon stačí vynásobit sazbou za jednu kWh, popřípadě vynásobit tisícinou sazby za jednu MWh a získáte roční úsporu v peněžním vyjádření.

Příští lekce: 13. února Šetříme na koupi a provozu automobilu, 14. února Šetříme na rodinných výdajích 16. února Nájem nebo vlastní byt? 17. února Půjčujeme si peníze 18. února Bankovní půjčky

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!