Středa 26. června 2024, svátek má Adriana
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Usnesení ke vzdělávání je stejně blbé, jako byla ta rudá, říká Jandák

Česko

  14:14
PRAHA - Dopolední jednání sněmovny zpestřil poslanec ČSSD Vítězslav Jandák, když jako jediný komentoval návrh usnesení k podpoře občanského vzdělávání.

Vítězslav Jandák

Text odvolávající se mimo jiné na duchovní a mravní odkaz prezidentů Tomáše Garrigua Masaryka a Václava Havla předložil u příležitosti letošního výročí začátku takzvané sametové revoluce lidovec Jiří Mihola. Občanské vzdělávání podle něho představuje významnou cestu k demokracii. Podle Jandáka je usnesení blbé.

„Nechci rozebírat, kdo byl soudruh“

„Soudruhu, řekl jste to krásně. Víte, nezlobte se na mě, ale pro mě je svatá ústava a základní listina lidských práv. Ale tato usnesení jsem ve svém mládí a středním věku slýchával, akorát měly rudej podtext. Ale byly stejně blbý jako to vaše,“ řekl Jandák.

Mihola se proti jeho slovům ohradil a uvedl mimo jiné, že Jandák měl možnost poslat k textu připomínky. „Nechci rozebírat, kdo byl soudruh,“ pokračoval šéf lidovecké frakce a zdůraznil, že nebyl ani v někdejší socialistické dětské organizaci Pionýr. Jandáka se řečnicky ptal, jak chce přispět ke kultivaci občanské společnosti.

Mihola v úvodu řekl, že občanské vzdělávání posiluje občany v tom, „aby se informovaně, odpovědně a aktivně podíleli na spravování veřejných věcí a na rozvoji a kultivování občanské společnosti“. Posiluje podle něj taky demokracii proti totalitárním systémům a proti politickému extremismu. „Bez aktivního přístupu a podílu občanů na věcech veřejných zůstávají demokratické instituce pouze prázdnými skořápkami,“ poznamenal.

Hlasování

Pro usnesení nakonec hlasovalo 81 ze 151 přítomných poslanců, opačně pak 21 poslanců. Proti byl vedle Jandáka jeho stranický kolega Jiří Koskuba a 19 komunistických poslanců včetně jejich předsedy Pavla Kováčika. Kováčikovi se v elektronickém systému objevilo, že hlasoval pro, pro stenozápis později uvedl, že byl proti.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!