Diskuse k článku

Z předlužení nelze vinit jen dlužníky, firmy musí prověřovat schopnost splatit úvěr, rozhodl Ústavní soud

Ústavní soud (ÚS) dalším z řady verdiktů s exekuční tematikou posílil pozici dlužníků vůči úvěrovým firmám. V obsáhlém nálezu, který rozebírá několik právních otázek, například uvedl, že nesplácení kvůli předluženosti ani pasivita na straně dlužníka nejsou automaticky za všech okolností v rozporu s dobrými mravy. Zdůraznil také to, že firmy poskytující úvěry mají jednoznačnou povinnost prověřovat spotřebitelovu schopnost splatit úvěr.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Karel Pavlik 94547
Jste přihlášen jako Karel Pavlik 94547


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.

Zbývá 2000 znaků nebo 10 odstavců.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
O. Dvořák 11.6.2019 18:10

Článek je v nadpisu o prověřování bonity a obsahem o promlčení z důvodu neplatné rozhodčí doložky. Jsem z toho volaký zmetený.

P. Čech 11.6.2019 16:16

"pasivita na straně dlužníka nejsou automaticky za všech okolností v rozporu s dobrými mravy".

S tím zásadně nesouhlasím, byť je to rozhodnutím ústavního soudu. Za svůj dluh odpovídá dlužník vždy. Mravně jej řešit lze mnoha způsoby. Pokud někdo vyjímečně z objektivních důvodů nemůže momentálně dluh splácet, může vždy věřitele poprosit o odklad splácení na pozdější dobu. V odůvodněných případech (nemoc, živelná katastrofa a pod) mu věřitel určitě vyhoví. S jakýmkoliv oddlužováním dlužníků nelze než nesouhlasit. Není to nic jiného než socanský způsob zbavování se dluhů na straně nezodpovědných jedinců.

J. Šejnoha 11.6.2019 14:20

Má to logiku.

Každý podnikatel musí unést svůj díl rizika. I úvěrové firma. Nelze spoléhat na stát, případně exekutorské mafie, že dlužníka sedře z kůže aby měla úvěrová firma svůj lichvářský zisk.

M. Bartak 11.6.2019 10:59

Zrovna včera v Infiltraci bylo ukazano, kde jsou hlavni problemova mista. A) zrusit ustni smlouvy (technicky neni problem, aby ustni (telefonicke) sjednani dohody bylo doplneno písemnou smlouvou. B) zrusit S. R.O. - je to prezitek, bud zivnostak, nebo akciovka..

J. Můj 11.6.2019 10:49

to zas bude zeman pěnit

J. Krutil 11.6.2019 10:59

vypěnění je vaše parketa, Haraším

J. Můj 11.6.2019 14:00

tak zrovna od vás bych nečekal, že se budete zastávat exekutorské mafie a lichvářů...no jak myslíte

J. Krutil 11.6.2019 14:17

pane Haraším každý klacek má dva konce, odjaktěživa. Vysmát se různým donům Pedro je snadné, netřeba čekat na rozhodnutí Ústavního soudu.

J. Můj 11.6.2019 14:57

Pane Krutile, já se směji Zemanovi, který hlásá moudra do světa, ano právě on kdysi navrhoval, že je třeba se zaměřit i na poskytovatele půjček a když poruší předpisy, tak mají smůlu, ale pak ho vidíme, jak si vedle sebe na hradě hýčká lichváře Mynáře a za nej kámoše ma PPF home credit Kellnera, který má své obchody založené na exekucích, tedy jednu velkou část svých obchodů.

J. Krutil 11.6.2019 16:29

dobrá, dovedete si představit ten řev kdyby si Zeman povolal Rychetského na Hrad a snažil se protlačit dnešní rozhodnutí ÚS.

J. Můj 11.6.2019 17:54

zeman se pokouší protlačit na us či jinde jen to, co vyhovuje jeho okolí...exekuce jsou však již hodně velký problém, který trápí cca milion lidí a to je dost velká skupina voličů

J. Krutil 12.6.2019 13:15

v prezidentském úřadě pasivní Havel a Klaus?

Promiňte ale tato myšlenka je úsměvná.

J. Kotala 11.6.2019 10:47

To je na nic. Prověřování u půjčování peněz mělo být zákonem určeno taxativně. Daňová přiznání, výpis z účtů, vzdělání dlužníka, výpis z katastru atd. Stát za věřitele lempla vytahuje jen horké kaštany.

M. Šmid 11.6.2019 10:44

TO JSEM TEDA V ŠOKU !!TO MUSI ROZHODNOUT USTAVNÍ SOUD ???TO JE PŘECE JASNÉ ŽE NIKDO NORMÁLNI NIKOMU NEPUJČI Z E S V É H O !!!!!! BEZ RUČITELE A DOKLADU O PŘÍJMU !! KDO TAK PUJČIL SPOLEHAL NA BEZPRAVI V TOMTO STÁTĚ TAK BY MĚL MÍT SMŮLU !!!!§§

K. Stržanovský 11.6.2019 10:13

Jenže lidi nedluží jen za úvěry. Dluží za elektřinu, plyn, telefon, popelnice, vodu, nájem, televizi atd.

J. Krutil 11.6.2019 10:57

divíte se? Ceny ve většině případů stejné jako v Rakousku, Německu, někdy vyšší. A platy? Třetinové. Bude zajímavé sledovat aplikaci rozhodnutí Ústavního soudu v návaznosti na vámi udávané dluhy nebo jiné dluhy.

J. Krutil 11.6.2019 10:08

To byla fuška, po třiceti letech.


Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Audioknížka o životě Jeana-Paula Belmonda, vyprávěná Jiřím Krampolem. Zcela zdarma

Belmondo Mých tisíc životů | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jiří Krampol daboval Belmonda ve 28 filmech a jeho hlas je tak s tímto hercem téměř neoddělitelně spojen. Stylově tedy...

Premium

Červenobílý život na hraně. Čína se zlobí, Tvrdík i celá Slavie trnou

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Žádná legrace to není. Aspoň pro slávisty určitě ne. Sám prezident republiky naznačil, že do slavného fotbalového klubu...