Úterý 28. května 2024, svátek má Vilém
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Prezident Pavel navrhuje jako dva nové ústavní soudce Přibáně a Langáška

Tisková konference po jednání s prezidentem Petrem Pavlem. (28. března 2024) foto: Radek Vebr, MAFRA

Prezident Petr Pavel navrhl do Ústavního soudu právníka a sociologa Jiřího Přibáně a soudce Nejvyššího správního soudu Tomáše Langáška. V červnu mandát skončí místopředsedovi soudci Vojtěchu Šimíčkovi a soudci Tomáši Lichovníkovi. Senát musí o návrzích hlavy státu rozhodnout do 60 dnů.
  11:31aktualizováno  13:15

Přibáň absolvoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy, je profesorem práva na univerzitě ve velšském Cardiffu, kde také vede právně-sociologické Centrum pro právo a společnost.

„Rozhodoval jsem se dlouho, ale dospěl jsem k přesvědčení, že moje zahraniční zkušenosti, akademická práce i obecný přehled o ústavním právu v teorii i praxi mohou složení a práci dnešního Ústavního soudu posílit a obohatit,“ uvedl pro ČTK Přibáň.

V minulosti byl hostujícím profesorem nebo vědeckým pracovníkem na Evropském univerzitním institutu ve Florencii, na pražské pobočce New York University či Kalifornské univerzitě v Berkeley. V roce 2013 odmítl nabídku na pozici ústavního soudce od bývalého prezidenta Miloše Zemana.

Langášek je soudcem Nejvyššího správního soudu od března 2013, je též předsedou volebního a kárného senátu pro soudce. Působil dříve i jako asistent bývalého šéfa Ústavního soudu Rychetského a od ledna 2009 do února 2013 byl Langášek generálním sekretářem Ústavního soudu.

Působil také v Kanceláři veřejného ochránce práv, byl členem Výboru pro zabránění mučení a jinému nelidskému nebo ponižujícímu zacházení nebo trestání při Radě vlády pro lidská práva.

„Mohu vedle své mnohaleté zkušenosti soudce Nejvyššího správního soudu nabídnout vědomí kontinuity nalézání ústavního práva,“ uvedl Langášek.

Prezident Petr Pavel má letos navrhnout celkem tři adepty na ústavní soudce. Kromě nástupců Šimíčka a Lichovníka také nového ústavního soudce po Davidu Uhlířovi, jemuž končí mandát letos v prosinci.

Kancelář prezidenta republiky v pondělí připomněla také dříve zveřejněná kritéria, podle nichž prezident Pavel kandidáty vybírá – jsou to kromě odbornosti i pestrost Ústavního soudu s ohledem na profesní původ, regionální různost, věk či genderová vyváženost. S výběrem Petru Pavlovi pomáhá konzultační panel pod vedením Jana Kysely.

Prezident zatím jmenoval osm nových soudců Ústavního soudu, naposledy v únoru advokáta Milana Hulmáka. Jmenoval také nového předsedu Josefa Baxu, který vystřídal Pavla Rychetského.

Rozdáváme ovocné pochoutky ZDARMA
Rozdáváme ovocné pochoutky ZDARMA

Ovoce, nebo čokoláda? Zapojte se do testování a ochutnejte oboje najednou! Šnek BOB přichází s novinkou v podobě ovocných pochoutek v čokoládě....