Sobota 4. května 2024, svátek má Květoslav
130 let

Lidovky.cz

09:20
V sále je v hledišti několik rezervovaných míst přímo se jmény. Židle si nechala vyhradit například Anna Šabatová, Petr Uhl či vedoucí zastoupení Evropské komise v Praze Irena Moozová. Jejich místa jsou zatím prázdná. Naopak ale už přicházejí studenti.
09:13
Sál Ústavního soudu je zatím téměř prázdný, hodinu před začátkem odlaďují technici České televize své kamery. Ochranná služba pečlivě kontroluje nejen u vstupu do budovy, ale i před sálem. Dovnitř vzhledem k očekávanému zájmu smí jen ten, kdo má oprávnění, pro veřejnost je k dispozici omezený počet vstupenek.
08:56
Demonstranti rozvinuli přede dveřmi soudu transparent "Svoboda, odpovědnost spravedlnost" s webovou adresou. Ihned jsou u nich policisté. Proto protestující smotali transparent a za doprovodu policistů odcházejí.
08:52
K Ústavnímu soudu přišla skupina dalších demonstrantů, tentokrát ze Strany svobodných občanů. Právě diskutují s policisty, zda budou moci protestovat před budovou nebo ne.
08:14
Policie demonstranty právě vykázala sto metrů od budovy. Oba celkem pokojně odcházejí. Jsou z organizace D.O.S.T. Jeden z nich 26letý student nesouhlasí s Lisabonskou smlouvou. "V minulosti jsme poslouchali diktát z Moskvy, teď bychom museli poslouchat diktát z Bruselu," řekl zpravodajce Lidových novin.
08:07
Před budovu ústavního soudu přišli dva demonstranti s transparenty. Na prvním je nápis: Pravdu, nebo vlastizradu? Na druhém adresa Svobodu.cz, pod ní obrázek kamenný lev a varování: "Vazalské jho není svoboda".
07:41
Základní názor na případ již mají soudci podle všeho připravený. Nad tématem se sešli opakovaně, projednávali různé aspekty a pohledy. I včera svítila některé okna dlouho do večera. Podle všeho existuje i návrh usnesení. Půjde o to, jak budou dnes účastníci řízení argumentovat a zda přinesou nějaký mimořádně důležitý a o ústavní pořádek opřený argument.
07:32
Přijde přece jen prezident Václav Klaus či nikoli? V kuloárech s úsměvem zdůvodňují jeho nepřítomnost i jeho předchozím pobytem u soudu, kdy ho předseda Pavel Rychetský oslovil jako prezidenta Václava Havla.
07:32
Shromažďování u budovy Ústavního soudu může jeho aktérům vynést problémy. Zákon totiž zakazuje shromažďování v okruhu sto metrů od budov Ústavního soudu nebo od míst, kde soud jedná.
07:32
Demonstrovat se chystají odpůrci Lisabonské smlouvy z občanské iniciativy D.O.S.T. "Hlídky svobody" mají být před budovu Ústavního soudu už od osmi hodin od rána a vydržet by tam měly až do večera. Na státní svátek 28. října přesune iniciativa svoje aktivity do Prahy. Plánovaný pochod má vyjít v 15 hodin z Malostranského náměstí.
07:31
U vstupu do budovy musí každý projít detekčním rámem a nechat si od ochranné služby prohlédnout zavazadla. Této povinnosti jsou ale zproštěni kromě samotných soudců a pracovníků soudu také ústavní činitelé a jejich doprovod, členové delegací pozvaných soudem a příslušníci ozbrojených sborů, kteří tam jdou v souvislosti se svou prací.
07:30
Sněmovní sál, kde soud zasedá, bude podle všeho zcela zaplněný. Je v něm celkem 140 míst, která zaberou odborníci, asistenti soudců a případně veřejnost, malou část dostala přidělenu média. Soud ale bude přímý přenos z jednání přenášet i do sousedních místností. Část míst bude rezervována pro senátory, kteří podepsali návrh na přezkum souladu Lisabonské smlouvy s naším ústavním pořádkem.
07:29
Ústavní soud dnes veřejně projedná soulad lisabonské smlouvy s českým ústavním pořádkem.
Senátoři zpochybnili soulad lisabonské smlouvy, maastrichtské smlouvy a římské smlouvy s prvním článkem české ústavy, podle kterého je Česko "svrchovaný, jednotný a demokratický právní stát založený na úctě k právům a svobodám člověka a občana".

Smlouvy se prý protiví i druhému článku Listiny základních práv a svobod, podle kterého je český stát založen na demokratických hodnotách.

Senátoři také žádají, aby Ústavní soud konstatoval, že tzv. záruky pro Irsko jsou mezinárodní smlouvou, a proto vyžadují schválení ústavní většinou v obou komorách parlamentu.

Původní návrh doplnili senátoři dodatkem, který se týká některých článků římské smlouvy.
ÚS se již lisabonskou smlouvou jednou zabýval. I tehdy k tomu dala podnět skupina senátorů. Poprvé si však soud jejich návrh vyložil jako výzvu k přezkoumání těch nejproblematičtějších pasáží smlouvy. Tentokrát senátoři výslovně chtějí, aby Ústavní soud přezkoumal smlouvu jako celek.
Soud si v úterý po úvodní zprávě soudce zpravodaje Pavla Rychetského vyslechne názory účastníků řízení. Účastníky jsou podle zákona o Ústavním soudu vedle navrhovatelů ještě prezident, vláda, Poslanecká sněmovna a Senát. Klause v úterý zastoupí právník Aleš Pejchal. Za skupinu senátorů jedná Jiří Oberfalzer (ODS) a právníci Jaroslav Kuba a Vladimír Balaš.
Nelze předjímat, zda soud vyhlásí v úterý nález, nebo jednání po ukončení dokazování a závěrečných návrzích odročí na pozdější datum. Vzhledem k obsáhlosti návrhu a složitosti problematiky je však tentokrát pravděpodobnější, že soud vyhlášení odloží.
Ústavní soud v úterý 27. října veřejně projedná soulad lisabonské smlouvy s českým ústavním pořádkem. Návrh na přezkoumání už podruhé podala skupina senátorů, kteří tvrdí, že smlouva omezí svrchovanost Česka a přenese důležité pravomoci na Evropskou unii.