Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Česko

Pavel: Verdikt soudu k penzím je nutné respektovat, málokdy potěší obě strany

ilustrační snímek foto: Martin Polívka, MF DNES

Soudní rozhodnutí málokdy potěší obě strany sporu. Nesmírně důležité je ale to, aby verdikt respektovali všichni, jakkoli mohou kritizovat jeho přesvědčivost. Prezident Petr Pavel tak v krátkém projevu v Senátu reagoval na verdikt Ústavního soudu, který zamítl návrh 71 poslanců opozičního hnutí ANO na zrušení loňské novely zákona o důchodovém pojištění a souvisejících předpisů.
  20:06

Senátorům Pavel přijel večer obhájit svoji nominaci advokáta Milana Hulmáka na ústavního soudce. Hlava státu do Senátu dorazila v 19:00 po dvoudenní návštěvě Plzeňského kraje.

Poslanci ANO neuspěli s návrhem na zrušení novely, která jednorázově omezila nárůst penzí. ÚS návrh zamítl výraznou většinou 12 hlasů ku třem. Vláda podle soudu nezneužila stav legislativní nouze, okolnosti totiž byly mimořádné a hrozily hospodářské škody.

Opozice také měla ve Sněmovně dostatečný prostor k vyjádření. ÚS poukázal na přiznané obstrukce a dlouhé projevy opozičních politiků. Dnešní nález přivítali představitelé vlády, zklamal opoziční ANO, SPD a třeba i Českomoravskou konfederaci odborových svazů. Pavel už odpoledne v Plzni uvedl, že končí období dohadů o ústavnosti novely.

„Byl to vůbec první zákon, se kterým jsem se musel po své inauguraci vypořádat. Přestože jsem tehdy zákon podepsal, sám jsem neskrýval určité pochybnosti, zda nemohla být porušena ústavní pravidla,“ připomněl Pavel. Při oznámení o podpisu novely uvedl, že pokud se na soud neobrátí hnutí ANO, učiní tak sám. „Ústavní stížnost byla vyhodnocena jako neopodstatněná a k porušení ústavy podle Ústavního soudu nedošlo,“ poznamenal dnes prezident.

„Soudní rozhodnutí málokdy potěší obě strany sporu. Obvykle jeden vítězí a druhý prohrává. Nesmírně důležité je však to, aby rozhodnutí respektovali všichni, jakkoli mohou kritizovat jejich přesvědčivost,“ uvedl Pavel. Kritika ale podle něj nesmí sklouznout ke zpochybňování soudů a soudců, zejména ne k politickému zpochybňování.

„Je odpovědností každého politika, aby zvážil, nakolik už může jeho postoj vést k šíření nedůvěry k institucím demokratického právního státu. A právě zde podle mě leží hranice mezi legitimními nástroji politického boje a narušováním integrity a stability demokratického ústavního řádu. Chci věřit, že každý politik tuto odpovědnost cítí a tuto hranici ctí,“ dodal prezident.

Vláda loni v čase vysoké inflace jednorázově upravila mechanismus mimořádné valorizace. Penze tak sice stouply, ale méně, než mohli senioři očekávat. Průměrný důchodce přišel zhruba o tisícikorunu měsíčně. Kabinet Petra Fialy (ODS) to zdůvodňoval hlavně rozpočtovou odpovědností, jen za loňský rok ušetřil 19,4 miliardy korun.

Autoři: ,

Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!
Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!

30 uživatelů eMimina mělo možnost otestovat krém na nohy od Manufaktury z kolekce Louka. Pomohl vám na suchou a hrubou pokožku chodidel? Přečtěte...