Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Ústecký lékař jde za úplatky do vězení

Česko

  14:46
Teplice - Teplický soud dnes odsoudil osmatřicetiletého ústeckého ortopeda Radka Bartoše na 1,5 roku vězení za přijímání úplatků. Lékař po svých pacientech dvakrát žádal peníze za posun v pořadníku na operaci kyčelního kloubu. Bartoš navíc musí zaplatit 100.000 korun pokutu a čtyři roky nesmí vykonávat lékařskou praxi.

Lékař foto: Pavel Wellner, Lidové noviny

V polovině března požádala Bartoše o pomoc Alena Žáčková z Oldřichova na Teplicku. Čtyřiapadesátiletou prodavačku trápily v té době již jedenáct let bolesti kyčle. Bartoš ji ve své teplické ordinaci prohlédl a konstatoval, že musí urychleně na operaci. Ženy se přitom podle obžaloby zeptal "zda-li by nebyla ochotná něco zasponzorovat". Čekací dobu na zákrok v ústecké nemocnici slíbil zkrátit ze tří let na necelý půlrok.

Případ se dostal na veřejnost poté, co Žáčková kontaktovala TV Nova. Redaktorka pořadu Na vlastní oči Marcela Sobotková vybavila Žáčkovou před další schůzkou s lékařem 20.000 korun v obálce a kabelkou se skrytou kamerou. Bartoš 22. března od Žáčkové peníze přijal bez toho, aniž by zkontroloval, kolik v obálce je, a aniž by ji vystavil potvrzení. Sobotková pak vstoupila s kameramanem do ordinace a přiměla lékaře k vrácení obnosu.


Po odvysílání reportáže v televizi se policistům přihlásil další pacient, po němž prý Bartoš chtěl úplatek. Devětapadesátiletý Karel Bělina z Povrlů u soudu prohlásil, že po něm lékař loni v září žádal za posun v pořadníku 25.000 korun. Ortoped se hájil tím, že peníze byly určené jako sponzorský dar pro Masarykovu nemocnici v Ústí nad Labem. Její ředitel Tomáš Indra ovšem před soudem uvedl, že pro přijímání darů má nemocnice pravidla - se spozorováním musí souhlasit ředitel, musí být o tom podepsána smlouva a peníze jsou pak převedeny z účtu na účet nebo složeny na pokladně nemocnice.

Autoři: ,

Kdy dát dětem první kapesné a kolik?
Kdy dát dětem první kapesné a kolik?

Kdy je vhodný čas dávat dětem kapesné a v jaké výši? To jsou otázky, které řeší snad každý rodič. Univerzální odpověď však neexistuje. Je ale...