Pátek 21. června 2024, svátek má Alois
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Silné bouřky udeřily hlavně na východě, řidiče v autě uvěznil strom

Česko

  16:05aktualizováno  19:20
V úterý odpoledne se od Svitavska po Náchodsko vytvořil pás velmi silných bouřek, ty se ještě lokálně objevovaly nad územím Moravy. Meteorologové varovali, že místy mohlo napršet i 50 milimetrů za hodinu. Řidiči hlásili potíže, v Klášterci nad Orlicí spadl strom na osobní auto.

Lokálně se objevil přívalový déšť s možným intenzivním odtokem vody ze svahů, rychlým rozvodněním malých toků a suchých koryt. Z příspěvků na Facebooku vyplynulo, že přívalový déšť velmi silně zasáhl obce Pastviny, Žamberk a přilehlé okolí.

Při nasyceném povodí předchozími srážkami byly místy v členitém terénu přívalové povodně. Vítr vyvracel stromy a mohl způsobit i rozsáhlejší škody na majetku, výpadky v energetice nebo problémy v dopravě. České dráhy krátce po 16. hodině vydaly zprávy o zrušení dvou spojů na trasách mezi Šumperkem, Velkými Losinami a Kouty nad Desnou. Kolem 17:30 ale byla mimořádnost na trati ukončena.

Hasičský sbor Pardubického kraje na sociální síti X zveřejnil příspěvek o pádu stromu na osobní auto. Řidič zůstal ve voze uvězněný až do příjezdu hasičské jednotky. Událost se stala v 15:00 hod. na silnici v Klášterci nad Orlicí. Zaklíněnému řidiči na pomoc přijeli tamní hasiči ve spolupráci se sborem ze Žamberka. Řidič vozu neutrpěl žádné zranění.

Nebezpečí představovaly také kroupy a blesky. Meteorologové jako obvykle upozornili, že je v takových případech třeba dbát na bezpečnost zejména s ohledem na nebezpečí zásahu bleskem a úrazu padajícími a poletujícími předměty a kroupami.

Největší nebezpečí vyhlásili meteorologové na Orlickoústecku a v Olomouckém kraji. Mluvčí hasičů Královehradeckého kraje Martina Götzová redakci iDNES.cz potvrdila, že sbor odstraňoval spadlý strom v obci Česká Skalice na Náchodsku. Mimo to se ale počasí na výjezdech hasičů z Královehradeckého kraje podle jejich slov příliš nepodepisuje.

Radarový snímek srážek

Aktuální radarový snímek srážek nad Českou republikou. Více na Pocasi.iDNES.cz

Autor:

Jan Kempa: Správný muž se nestydí své ženě projevovat lásku
Jan Kempa: Správný muž se nestydí své ženě projevovat lásku

Profesionální trenér sportovců-profesionálů i hobbíků, vytrvalec a závodník, Jan Kempa, je mužem činu. Svůj život obrátil v patnácti doslova...