Sobota 15. června 2024, svátek má Vít
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Úsvit odvolal šéfa klubu poslanců Fialu, místo něj zvolil Černocha

Česko

  8:10aktualizováno  9:07
PRAHA - Poslanecký klub Úsvitu odvolal na nočním jednání svého předsedu Radima Fialu (45), místo něj zvolil dosavadního místopředsedu Marka Černocha. Důvody klub oznámí v poledne na tiskové konferenci, sdělil mluvčí hnutí Jan Zilvar. Novou místopředsedkyní klubu se po Černochovi stala Jana Hnyková, druhým zůstává Petr Adam.

Poslanec SPD Radim Fiala foto: archiv LN

Předseda hnutí Tomio Okamura sdělil, že Černoch získal ve volbě osm hlasů, tedy těsnou většinu ve čtrnáctičlenném klubu. „Fiala zůstává v klubu, počítáme s ním na jiné úkoly,“ dodal. 

Podle Okamury poslanecký klub na prvním jednání v novém roce vyjádřil přání, aby celé vedení klubu požádalo znovu o důvěru. „U nás to probíhá tak, že celé vedení klubu dá funkce k dispozici, včetně Černocha a Adama, přednesli své vize a pak se hlasovalo,“ popsal Okamura.

Jedním z důvodů Fialova odvolání bylo to, že jednal za zády poslanců a uzavíral dohody, o kterých nikdo z poslanců nevěděl, informoval server Novinky.cz, který na věc upozornil.

ČTĚTE TAKÉ:

 Dalším důvodem byla jeho účast na jednání rozpočtového výboru či příklon ke sloučení se Stranou práv občanů. To Okamura odmítl. „Slučování s nikým neplánujeme, to tam (na jednání klubu) vůbec nepadlo,“ řekl .

Marek Černoch (Úsvit přímé demokracie)

Fiala se stal předsedou poslaneckého klubu hnutí Úsvit přímé demokracie Tomia Okamury v listopadu 2013. V letech 1998 až 2012 byl členem ODS, ve volbách 2010 kandidoval v Olomouckém kraji jako dvojka kandidátky ODS a na rozdíl od lídra Ivana Langera se tehdy do sněmovny dostal. 

Fiala byl mezi takzvanými rebely ODS, kteří nehlasovali pro vládní balíček daňových změn. V říjnu 2012 členství v ODS ukončil a do konce volebního období působil jako nezařazený poslanec. V roce 2013 vstoupil do Úsvitu. Poslanecký klub Úsvitu má 14 členů, z toho dvě ženy.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!