Úterý 5. března 2024, svátek má Kazimír
130 let

Lidovky.cz

Už ho odepisovali. Björndalen se ale vrátil

Česko

RUHPOLDING Největší biatlonová hvězda je po nepřesvědčivém startu do nového ročníku Světového poháru opět na vrcholu. Čtyřiatřicetiletý legendární Nor Ole Einar Björndalen vyhrál v sobotu první závod v sezoně a celkově 82. v biatlonové kariéře.

„Už se ani nepamatuji, kdy se mi podařilo vyhrát první závod až v polovině ledna,“ přiznal třetí muž průběžného pořadí SP. „Všechno mi vyšlo. Byl to můj nejlepší závod v sezoně,“ dodal Björndalen.

„Bylo jen otázkou času, než se rozjede,“ řekl český reprezentant Zdeněk Vítek. „Dlouhodobě má skvělou výkonnost, takže jsem věřil, že se zvedne,“ doplnil.

Nenápadný drobný chlapík byl v tomto ročníku dvakrát druhý a jednou třetí, na triumf si tak musel počkat až do pátého dílu Světového poháru.

„Před sezonou jsem byl nemocný a nemohl jsem se pořádně dostat do formy,“ vysvětlil Björndalen.

Zpomalila ho nemoc „Měl vážnou virózu,“ prozradil kouč Vlastimil Vávra. „Hodně lidí ho už odepisovalo, ale dal se dohromady. Jsem rád, protože on je velká osobnost a pro biatlon hrozně moc dělá. Navíc má skvělé vystupování a je to příjemný člověk.“

Pětinásobný vítěz Světového poháru před Vánocemi vynechal třetí závody SP v Hochfilzenu. „Hodně jsem trénoval. Teď se cítím pořád lépe. Chtěl bych dál podávat stabilnější výkony,“ poznamenal.

Björndalen ústup z předních pozic, nebo dokonce konec kariéry v nejbližší době rozhodně neplánuje. „Klidně budu závodit do roku 2014. Chtěl bych jezdit, tak dlouho, jak to půjde . Když může v devětatřiceti jezdit Halvard Hanevold, tak já taky,“ smál se Nor.

Björndalena při jeho vítězství na stupních vítězů doplnili Rakušan Dominik Landertinger a další Nor Emil Hegle Svendsen.

Právě tyhle dva mladíky označil za největší talenty biatlonu za posledních pár let. Především vedoucí muž Světového poháru Svendsen už své schopnosti dokázal předvést. „Emil to má dobře srovnané v hlavě, je motivovaný a hlavně na sobě pracuje tak tvrdě, jako nikdo jiný,“ chválil svého kamaráda Björndalen.

Svendsen měl z triumfu svého velkého vzoru skoro takovou radost, jako by sám vyhrál. „Jsem moc šťastný, že se vrátil na vrchol, navíc v takovém výkonu,“ narážel Svendsen na Björndalenův náskok třiatřiceti vteřin před druhým Landertingerem. Rodák ze Simostranda, který ale trénuje a žije v rakouském Obertilliachu se svou ženou, bývalou italskou biatlonistkou Natalií Santerovou, tak jen potvrdil, že když přesně zastřílí, tak dohonit ho nikdo nemůže. Norský rychlík totiž vyhrál i jeden závod SP v klasickém lyžování, takže celkem v kariéře zvítězil v 83 závodech. V čem je jeho tajemství úspěchu? „Mnoho let tvrdě dřel, je mentálně silný a má vítěznou povahu,“ shrnul Björndalenovy přednosti jeho žák.

O autorovi| (od zpravodajky LN v Německu)

Autor: