Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Úžasný Bolt oslnil i bez rekordu

Česko

Jamajský sprinter na Zlaté tretře v hustém dešti marně útočil na světové maximum na trati 300 metrů

OSTRAVA Jamajský blesk nemohl splnit naděje. Ačkoliv jej dopředu hnaly hlasivky 22 000 diváků, neoficiální světový rekord na netradiční trati 300 metrů se Usainu Boltovi překonat nepodařilo.

Po dosaženém čase 30,97, kdy mu k rekordu Michaela Johnsona z roku 2000 chybělo dvanáct setin, jej ale tribuny oslavovaly stejně, jako kdyby světové maximum pokořil. Po zvlhlé dráze, neboť závod poznamenal déšť, pak obíhal stadion a plácal si s příznivci.

„Rozběhl jsem to moc rychle, v cíli jsem byl dost unavený,“ pravil. A pak se ještě vrátil k tribuně v jednom z oblouků stadionu, kde děti pořád skandovaly jeho jméno. Ačkoli už ostatní tribuny zely prázdnotou. To už měl na hlavě kapucu, neboť stále pršelo. Dětem se ale vytrvale podepisoval.

Špičkovou atletiku totiž včera kazily vrtochy počasí.

V silném dešti svedli bitvu i překážkáři - závod ovládl olympijský vítěz Dayron Robles letošním zlepšením na 13,12, druhý doběhl Petr Svoboda za 13,55. „Déšť ubral dvě desetiny,“ litoval Svoboda. „Kromě Roblese tu ale běželi špičkoví Evropané, mám medaili z malého mistrovství Evropy,“ usmál se.

Se stejnými podmínkami zápolily oštěpařky. Slejvák ubral metry a Barbora Špotáková, ač bouřlivě povzbuzována z tribun, po výkonu 62,94 m prohrála se Slovinkou Ratejovou. „Potřebuju suchý oštěp a to tady nešlo. Nemám v Ostravě štěstí,“ rmoutila se Špotáková.

A když nepršelo? O zápis do listiny netradičních světových rekordů se postaral Asafa Powell z Jamajky - už v rozběhu stovky (zvládl jej za 9,88) překonal na trati 100 yardů časem 9,09 výkon Američana Greena z roku 1967 (9,21). Ve finále ubral ještě víc a časem 9,83 o tři setiny překonal Boltův čas z korejského Tega. Světové tabulky roku teď vede on a zaběhl nejrychlejší stovku na českém území.

Fantazii předvedla při své premiéře na trati 400 m Denisa Rosolová - časem 50,85 dala v obrovském osobním rekordu vzpomenout na letité výkony českých čtvrtkařek a za sebou nechala i olympijskou vítězku Ohuruoguovou z Británie, stejně jako majitelku stříbra Williamsovou z Jamajky.

„Běžela jsem čtvrtku poprvé od roku 2002 a myslím, že se to docela povedlo. Teď abych se začala víc učit anglicky, asi začnou chodit pozvánky na mítinky,“ těšilo 26letou Rosolovou, bývalou dálkařku, bronzovou z HME v roce 2007.

Frydrych vede světové tabulky Publiku vzal dech hned v úvodu mítinku oštěpař Petr Frydrych. Nářadí poslal do vzdálenosti 88,23 metru a v čele letošního světového pořadí vystřídal Vítězslava Veselého, kolegu ze skupiny trenéra Jana Železného. „Poprvé v životě se zaplněný stadion díval jenom na mě, jsem rád, že jsem natěšené diváky odměnil. Věděl jsem, že mám formu, ale takové zlepšení jsem nečekal,“ radoval se oštěpař.

Jedním z prvních gratulantů byl právě Železný. „Je to dobrý výkon, a když Petr odstraní drobné nedostatky, může to letět ještě dál. Konečně začíná dozrávat a prodávat, co v něm je, využívá dlouhé ruce, takhle jsem to já neuměl,“ povídal spokojeně nejlepší oštěpař světové historie.

Je podle něho devadesátka na dohled? „Je, ale musí zůstat zdravý,“ upozornil Železný.

***

„Déšť nám ubral dobré dvě desetiny,“ litoval český překážkář Svoboda

Autor:

Rodiny bez životního pojištění přicházejí o peníze
Rodiny bez životního pojištění přicházejí o peníze

Řada maminek řeší u dětí odřená kolena, škrábance, neštovice nebo třeba záněty středního ucha. Z těchto příhod se děti většinou velmi rychle...