Sobota 18. května 2024, svátek má Nataša
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Uzavírka pod Vyšehradem

Česko

Vyšehradským tunelem neprojedou měsíc auta ani tramvaje * Přestavba začne v pondělí

PRAHA Pražany čeká velké dopravní omezení. V pondělí 3. listopadu se uzavře Vyšehradský tunel. Tramvajovou trať tam bude dopravní podnik opravovat čtyři týdny.

„Rekonstrukce byla dlouhodobě plánovaná a vzhledem ke stavu a stáří tramvajové trati i nezbytně nutná,“ uvedl mluvčí dopravního podniku Ondřej Pečený.

Podolské nábřeží je však jednou z hlavních spojnic centra metropole a její jižní části. A úsek pod Vyšehradskou skálou nejde objet.

„Očekáváme kolaps“

„Problém to bude. V dopravě se to rozhodně projeví, vždyť už v běžném provozu se zde tvoří kolony,“ řekl mluvčí Ústředního automotoklubu Pavel Kuchálik. Oprava tři sta metrů dlouhého úseku zkomplikuje dopravní situaci zejména na Praze 4, ale i v přilehlých částech města. Motoristé však nemají mnoho variant objízdných tras. „Mohou jet na Smíchov, přes Barrandovský most nebo vrchem přes Nuselský most. Ale to není řešení, tam bývají kolony už nyní. A s uzavírkou se tam hustota provozu ještě zvýší,“ řekl Kuchálik. Další možností je trasa přes Nuselské údolí nebo uličkami pod Kongresovým palácem. „Opravit se to musí, ten měsíc se musí holt přečkat,“ dodal Kuchálik.

Náhradní doprava po Vltavě

Pro cestující městskou hromadnou dopravou připraví dopravní podnik náhradní autobusové linky, posílí tramvaje. Do akce nasadí i lodě. „Náhradní lodní doprava se osvědčila již při předchozích rekonstrukcích Vyšehradského tunelu,“ upozornil Ondřej Pečený. Na Vltavě budou „pendlovat“ tři velkokapacitní motorové lodě. Nahradí uzavřený úsek Výtoň - Podolská vodárna. „Jejich přístaviště budou poblíž tramvajových zastávek,“ upřesnil Pečený. Tam budou cestující přestupovat na MHD. Jak dlouho cesta po řece bude trvat, však mluvčí dopravního podniku nevěděl. „Lodě budou vždy čekat na to, až se jedna z nich naplní lidmi. Pak vyjede a prostřídají se,“ řekl.

Oprava po dvaceti šesti letech

Tramvaje Vyšehradským tunelem nyní projíždějí maximálně rychlostí deset kilometrů za hodinu. „Očekáváme zlepšení plynulosti dopravního provozu po rekonstrukci,“ dodal Kuchálik. Podle informací MF Dnes k opravě dochází po zásahu drážní inspekce, která označila tramvajovou trať v tunelu za nebezpečnou. Současná trať vede Vyšehradským tunelem od roku 1982. Po dobu rekonstrukce zůstane tunel přístupný pěším.

Další současné uzavírky v Praze

*Strossmayerovo náměstí -Hradčanská: kvůli stavbě tunelu Blanka jsou do 31. 10. 2010 zúžené jízdní pruhy * Strakonická ulice směrem z centra je kvůli stavbě městského okruhu až do 12. 9. 2009 zúžená na dva pruhy * Bělohorská ulice - do 31. 3. 2009 uzavřen levý jízdní pruh * Pražský okruh - Lipská, do konce října jsou tam uzavřeny dva jízdní pruhy

Doprava v době uzavírky Vyšehradského tunelu

Mezi přístavišti Výtoň a Podolská vodárna budou plout denně od 6 do 22 hodin velkokapacitní lodě s označením X21. Do konce listopadu bude fungovat také přívoz mezi zastávkami Dvorce a Lihovar. Autobusovou linkou X17 se lidé dostanou od Podolské vodárny ke stanici Pražského povstání.

Autobus číslo 728 bude spojovat Dvorce s metrem Budějovická. Dopravní podnik posílí spoje 253 a 150, které využívají lidé při cestě z Modřan k nejbližším stanicím metra. Změněny budou rovněž trasy tramvajových linek. Tramvaj číslo 3 se na Výtoni změní na linku 16 a bude pokračovat přes Albertov a Karlovo náměstí do zastávky Spojovací. Tramvaj 17 bude na Výtoni odkloněna přes Albertov, Náměstí bratří Synků a Pražského povstání do pankrácké vozovny. Linka 21 bude jezdit jen mezi Sídlištěm Modřany a Podolskou vodárnou. Noční spoj číslo 52 pojede po stejné trase jako linka 17.

Autor: