Pátek 12. dubna 2024, svátek má Julius
130 let

Lidovky.cz

Česko

Uzbecký premiér bude příští týden jednat s Fialou o spolupráci, Pavel přijme Netanjahua

Petr Fiala a Abdull Aripov na jednání v Uzbekistánu. (25. dubna 2023) foto: ČTK

Premiér Petr Fiala na loňské návštěvě Uzbekistánu řekl, že Česko má zájem o uzbecký uran a měď, nabídnout naopak může například těžební zařízení. Jeho protějšek Adbdull Aripov příští týden přijede o hospodářské spolupráci jednat do Prahy. Prezident Petr Pavel příští týden přijme izraelského premiéra Netanjahua.
  16:10

Premiér Petr Fiala v úterý přivítá ve Strakově akademii v Praze svůj uzbecký protějšek Abdulla Aripova. Premiéři navážou na své dubnové jednání v Taškentu a budou diskutovat o posilování bilaterálních vztahů a spolupráce především v hospodářství. V Taškentu politici jednali o podpoře českých firem v Uzbekistánu a také o dodávkách surovin. Fiala o ně projevil zájem.

„Uzbekistán má obrovské zásoby zlata, ale co je pro ČR důležitější, má také zásoby uranu a mědi, které je připraven dodávat pro Českou republiku. A my jako průmyslová země, která chce zvýšit energetickou bezpečnost a obecně rozšířit možnosti získávání surovin, máme zájem o spolupráci,“ řekl.

Významnou částí jarních jednání v Uzbekistánu byla také doprava. Fiala tehdy informoval, že společnost Škoda Transportation se v Uzbekistánu účastní tendru na 34 moderních vlaků. Kdyby uspěla, šlo by o největší zakázku, jakou kdy česká firma v této středoasijské zemi získala.

Do Uzbekistánu plánují expandovat i další české firmy. Například společnost Zetor chce v zemi zřídit výrobu traktorů. České firmy by se mohly podílet na dalších velkých zakázkách. Uzbecký předseda vlády projevil velký zájem i o rozšíření prodeje letounů L410.

Prezident Petr Pavel přijme v pondělí izraelského premiéra Netanjahua

Vláda Benjamina Netanjahua bude v Praze jednat s kabinetem Petra Fialy, s izraelským premiérem se setkají i senátoři, předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová a zástupci opozice. Naposled se česko-izraelské mezivládní konzultace konaly v roce 2016 v Jeruzalémě za vlády ČSSD, ANO a KDU-ČSL. Premiér navštíví také prezidenta Pavla.

Kabinety obou zemí budou podle dřívějšího vyjádření úřadu vlády jednat o aktuálních tématech. Česko-izraelské mezivládní konzultace zahrnují politickou, ekonomickou, bezpečnostní a vojenskou spolupráci, ale i téma vědy, výzkumu, inovací, zdravotnictví či kybernetické bezpečnosti. Netanjahu později zamíří na Pražský hrad za prezidentem Pavlem.

Netanjahu čelí ve své zemi kritice kontroverzní justiční reformy a tomu, že v jeho vládě zasedají i zástupci ultranacionalistických stran. Palestinské, židovské a další občanské iniciativy pořádají v neděli v Praze demonstraci proti společnému jednání vlád.

Analytik Asociace pro mezinárodní otázky Jakub Záhora považuje zasedání za vysoce problematické kvůli tomu, že současná izraelská vláda podle něho otevřeně útočí na mechanismy právního státu a demokratického zřízení v Izraeli, což vedlo k bezprecedentním protestům izraelské veřejnosti.

„Kroky kabinetu dále významně upevňují okupaci palestinských území a porušování lidských práv tamního obyvatelstva, a v jeho řadách jsou zastoupeni hlavní představitelé extrémně pravicových, rasistických a homofobních stran,“ říká analytik.

Proti plánu rozsáhlé justiční reformy se v Izraeli konají masové protesty už od začátku roku. Změny prosazované nábožensko-nacionalistickou koalicí podle kritiků ohrožují demokracii, protože dají velké pravomoci vládě na úkor nejvyššího soudu a posílí též vliv vlády na jmenování soudců civilních soudů.

Reformu kritizují široké vrstvy izraelské společnosti, včetně rezervistů v armádě. Část z nich se kvůli tomu rozhodla pozastavit službu. Podle izraelských médií jich jsou stovky až tisíce, včetně zhruba dvou set pilotů. Armáda ale konkrétní počty nezveřejnila. V září se legálností reformy začal zabývat izraelský nejvyšší soud.

Mezivládní konzultace organizuje česká vláda také s polskými a slovenskými partnery. Naposled na osmé česko-polské mezivládní konzultace zamířili do Katovic český premiér a devět ministrů jeho kabinetu letos v červenci.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!