Středa 19. června 2024, svátek má Leoš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Užívejte si podzimu celý rok

Česko

Výhodou okrasných stromů je nepopiratelný fakt, že dokážou zahradu rozzářit i v období, kdy vám na ní nic nekvete. Okrasné dřeviny jsou navíc ideální i pro zahrádkáře začátečníky, neboť jsou poměrně nenáročné na péči. Naopak nejvíce úsilí vás bude stát pravděpodobně jejich výběr. Vybrat vhodný druh, kterému se bude dařit vzhledem k podmínkám vaší zahrady, totiž není jednoduché. Při výběru se ale nemusíte nutně ohlížet po stromech neobvyklých druhů, protože i „obyčejné“ okrasné javory či buky jim lehce budou konkurovat.

Z českých luhů a hájů Žádný klasický domácí druh stromu nemá přes vegetaci barevné listy a zabarvuje se pouze při rašení, nebo na podzim.

Takže jak je možné, že se některé z nich přesto mohou chlubit pestrým listím celý rok? Děkovat můžeme dlouholetým experimentům zahradníků, kterým se podařilo najít barevné kultivary těchto druhů.

Nejrůznější odstíny, barvy, okraje i velikosti listů či tvarů docílili genetickými mutacemi původních druhů a sortiment

Kdo se nemůže nabažit barevných listů stromů, jejichž sezona právě přichází, ať si pořídí listnáče, které se chlubí pestrými listy po celý rok. Svého favorita najdete i mezi „domácími“.

je dnes opravdu široký. Mezi nejznámější české původní druhy mající barevné kultivary patří javor mléč, javor klen, bříza bílá, buk lesní nebo jasan ztepilý, stejně tak i známé „ovocné“ rody, jabloně (Mulus) a slivoně (Prunus).

Stromy mohou zabarvit své listy buď v určité době - například při rašení, nebo si svoji barvu udrží po celou dobu své vegetace. Červeně vám bude od jara do podzimu zdobit zahradu například javor mléč „Crimson King“, purpurovou barvou buk lesní „Atropunicea“. Bíle lemovaným listem se pak může pochlubit javor mléč „Drumondii“. Při uspořádání těchto stromů v zahradě je nutné věnovat pozornost jejich barevnému sladění. Harmonického barevného účinku docílíme uplatněním blízkých odstínů, nebo naopak barev vzájemně kontrastujících jako je červená-zelená, fialová-žlutá.

Více jasu do zahrady vnesou dřeviny s listy bíle nebo žlutě panašovanými, které poslouží i k přechodům mezi barvami. Pro světlé pozadí vybírejte stromy s tmavými listy a naopak. I ty nejkrásnější barvy kultivarů se totiž mohou na špatném místě výrazově zcela ztratit. Za kvalitu se platí Důležité je při rozhodování brát v úvahu hlavně místo, kam strom zasadíte, tzn. velikost a polohu zahrady, půdní podmínky a vláhu. Ujasněte si předem, zda jej zasadíte do jílu, písku, do mrazové kotliny, na sever, či na slunce.

Než se vydáte do odborné prodejny či školky, rozmyslete si také tvar stromu. S konkrétním druhem dřeviny vám pak poradí odborník.

Nákupu věnujte čas a neváhejte obejít více odborných pracovišť a přesvědčit se tak o poměru kvality a ceny. Cena stromů stejné velikosti a různé kvality se může lišit až o mnoho desítek procent. Myslete ale na to, že kvalitní zboží nikdy není levné. Strom si také nekupujete jenom pro sebe a už vůbec ne na chvíli, ale bude sloužit dalším generacím. S výsadbou nečekejte do jara Vhodný termín pro výsadbu stromů se zemním balem nebo prostokořenných je od začátku října do zámrazu. Stromy pěstované v nádobách můžeme sázet po celý rok. Jarní výsadba, jež je v poslední době velmi populární, je u stromů méně vhodná, neboť se stromy na stanovišti ujímají za vyšších teplot a mají vyšší nároky na zálivku.

Jáma by měla být asi dvakrát větší než samotný bal stromku a hloubka výsadby by měla být stejná jako u pěstitelů ve školce.

Po výsadbě zeminu kolem stromku přišlápněte a dobře zalijte. U vysokokmenných stromů je pak nutná fixace, aby vítr nepoškodil nově rašící kořínky v půdě. Optimální je použít tři kůly, které nemají zasahovat do koruny. Následná péče o strom pak spočívá ve tvarování koruny prořezem a dodávání potřebné zálivky.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!