Sobota 13. dubna 2024, svátek má Aleš
130 let

Lidovky.cz

V Aeru se představil Spartan

Česko

VODOCHODY Zaměstnanci Aera Vodochody si včera mohli poprvé prohlédnout letoun C-27 J Spartan, na jehož výrobě se podílejí. Ve Vodochodech se totiž vyrábí část křídla, tzv. centroplán, pro tento dopravní letoun. Výroba jednoho centroplánu trvá asi jedenáct tisíc hodin.

Na tamní letiště Spartanem přiletěli testovací piloti italského výrobce Alenia Aeronautica a část zaměstnanců vzali i na palubu na půlhodinový předváděcí let, při němž na chvíli zažili stav beztíže, když pilot Enrico Scarabotto letoun po vzletu nejprve prudce zvedl a chvíli nato sklopil jeho příď ostře dolů. „V této třídě je to nejlepší letadlo na světě. Má skvělou dostupnost a výborné manévrovací schopnosti,“ řekl po letu Scarabotto.

Podle něj jsou právě manévrovací schopnosti důvodem, proč si Spartana vybírá čím dál víc armád NATO v čele se vzdušnými silami USA. Právě zakázka na dodávku těchto dopravních letadel do Spojených států amerických velmi zajímá i Aero Vodochody.

Vedení firmy totiž chce, aby se podílelo i na zakázce pro US Air Force. Znamenalo by to až šest miliard korun na tržbách v následujících deseti letech.

Autor:

20 z vás otestovalo produkty ECO by Naty. Jak testování dopadlo?
20 z vás otestovalo produkty ECO by Naty. Jak testování dopadlo?

ECO by Naty je značka založena na jednoduchém, avšak silném závazku – poskytovat inovativní a ekologicky šetrné produkty, které chrání nejen zdraví...